| elena a întrebat:

Ce credeti despre terapia prin flori? Exista asa ceva? In afara de horoscopul floral zodiile au florile lor specifice precum pietrele pretioase si semipretioase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Terapia cu flori exista si este foarte buna.Cand ai o casa plina de flori care miros frumos si arata frumos, oare nu te incanta si binedispune? Eu cred ca da.
Cartea „Terapia prin flori" conţine de fapt trei cărţi ale dr. Edward Bach, respectiv: „Eliberează-te pe tine însuţi", „Vindecă-te singur", „Cei 12 vindecători şi alte remedii" şi prezintă treizecişiopt de remedii ale dr. Bach şi aplicarea lor în orice situaţie, alături de descoperirile lui despre natura bolii şi a modalităţii naturale de a o învinge - permiţând miraculosului organism uman să-şi găsească propria cale spre vindecare.
Extrase din esenţa florilor sălbatice prin puterea soarelui, remediile florale Bach dau rezultate care derutează medicina convenţională.
Demersul revoluţionar al dr. Bach de a vindeca prin personalitatea pacientului a stârnit o mulţime de controverse. Totuşi, şase decenii au demonstrat eficacitatea terapiei florale în mii de cazuri.
Terapia originală cu remedii florale Bach se bazează pe descoperirile medicului şi filozofului englez Edward Bach care, inspirat fiind, într-un moment dificil al vieţii sale, înţelege legătura dintre corpul şi spiritul uman.
Dr. Bach pleacă de la premiza că toate bolile care afectează organismul uman au ca origine dezechilibre sufleteşti şi/sau spirituale. Aceste dezechilibre din plan subtil-energetic provin, după el, de la felul eronat al omului modern de a vedea şi înţelege lucrurile şi evenimentele care-l înconjoară, ceea ce aduce cu sine tot felul de stări şi comportamente negative: culpabilitate, autodistrugere, invalidare, absenţa perspectivelor, neîncredere în viitor.
Dr. Eduard Bach a identificat şi studiat treizecişiopt de stări sufleteşti susceptibile să genereze dezechilibre mai mult sau mai puţin grave în fiinţa umană, cu consecinţe asupra stării sale de sănătate. Este interesant de observat faptul că acestea se regăsesc în egală măsură la toate popoarele globului (cu mici diferenţe), fără deosebire de cultură, religie sau altele. S-ar putea spune că dr. Edward Bach a identificat acele trăsături aparţinand conştiinţei umane colective.
Aceste abateri de la starea de armonie cu efecte distructive la nivel energetic blochează accesul intuitiv la „ghidul interior", slăbesc sistemul imunitar şi, acţionând succesiv pe toate planurile, fac posibilă apariţia bolilor de tot felul: psihice sau fizice sau împiedică vindecarea bolilor deja existente.
Terapia având la bază remediile florale Bach îşi propune să restabilească echilibrul psihic al subiectului, eliminându-i gândurile inconştiente negative, distructive pentru fiinţa sa. Terapia cu remediile florale Bach este o terapie dinamică punând în acţiune forţele de autovindecare pe care fiinţa umană le posedă în mod nativ prin reconectare la „ghidul interior" care ştie şi poate să acţioneze pentru armonizarea şi echilibrarea globală. Cele 38 de esenţe florale ale dr. Edward Bach se bazează pe flori sau arbori care cresc în sălbăticie, iar modul lor de preparare este asemănător cu cel al produselor homeopatice de diluţie înaltă. Dr. Edward Bach nu alege plantele pe criterii nutriţionale şi nu este vorba de plante medicinale în sensul obişnuit al cuvântului. Mai mult, acestea nu conţin nici substanţe nocive. În ceea ce priveşte efectele lor secundare, ca şi în cazul produselor homeopatice, cum nu se poate vorbi de substanţe active (ca la medicamentele alopate), nu se poate vorbi nici de o acţiune directă pe corpul fizic, deci nici de efecte nedorite nu poate fi vorba. Remediile florale actioneaza numai asupra corpului emoţional al omului. Prin urmare, aceste produse pot fi asociate sau nu cu alte tratamente, alopate, homeopate sau de orice alt fel.
Remediile florale Bach pot fi folosite în:

5 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Terapia prin flori cred ca se refera atat la mirosul florilor cum a zis si şese, dar si la participarea la ingrijirea florilor cu tot ce presupune aceasta activitate! Sunt persoane pe care le relaxeaza foarte mult udatul florilor, plivitul, le umple sufletul de bucurie inflorirea unei flori dragi, simt ca au mai multa energie cand observa florile mai frumoase si mai mari de la o zi la alta dupa grija pe care ei au avut-o! Tot acesti oameni sunt tristi atunci cand o floare se ofileste si sunt si mai tristi cand primesc buchete de flori...care vor muri in cateva zile! Sunt mai fericiti atunci cand primesc o floare in ghiveci pentru as putea revarsa dragostea asupra ei!

| sese a răspuns:

Exista Aromaterapia care presupune folosirea uleiurilor naturale aromate, obtinute din plante, flori, seminte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună dispoziţie, pace interioară, încredere, seninătate, dar şi gânduri negre, nelinişte, nostalgie, enervare, disperare… Amestec subtil de emoţii şi gânduri, stările noastre sufleteşti sunt inima legăturii noastre cu lumea. Mereu prezente, mereu influente, ele însoţesc fiecare moment al vieţii noastre.Cand emotiile negative nu mai pot fi corect auto-gestionate, o varianta de re-echilibrare este terapia florala Bach.
Dr. Bach a descoperit 38 de remedii fiecare remediu este specific unei stari emotionale/mentale, o metoda de autocunoastere si autovindecare, accesibila tuturor in ceea ce priveste alegerea remediilor si usor de folosit in viata de zi cu zi, astfel incit fiecare dintre noi are un rol activ in starea de sanatate personala dar si in procesul de vindecare.
Actioneaza eficient in- frica, anxietate, timiditate, depresie, dezamagire, lipsa increderii de sine, nehotarire, oboseala, nerabdare, iritabilitate, inadaptabilitate.
Monica Mocanu- BFRP- Bach Foundation Registered Practitioner
Detalii-http://terapiebach.wordpress.com

| hamsterita29 a răspuns:

Florile iti imbunatatesc starea de spirit atat prin culori cat si prin aroma. sunt o sursa foarte buna de relaxare

| Pietresemipretioase a răspuns:

Terapia se poate face prin orice cat timp tu simti ca iti face bine. Un articol foarte bun: http://stonemaniabijou.blogspot.ro/......ietre.html