| Dianaxdxd a întrebat:

am de trei zile un pui de pisica pe care l am gasit abandonat pe strada.Are aproximativ o luna, mananca se joaca si nu ar da semne ca e bolnav dar are burtica destul de mare, stie cineva de ce?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil să aibă paraziți intestinali, dacă nu ai deparazitat-o intern. Animăluțele sunt mai vulnerabile, atunci când sunt foarte mici. Sunt o serie de boli care duc la apariția balonarii (probleme digestive), pe lângă alte simptome (stări de vomă, diaree, dureri abdominale, lipsa apetitului). Dar, dacă pisoiașul tău e vesel, energic, e posibil să aibă doar viermi intestinali. Ori, poate i-ai umplut la maxim castronașul cu mâncare. Oricum ar fi, deparazitarea internă e recomandată/obligatorie. Paraziții (viermii intestinali), afectează în general pe cei mici, deși nu-i exclus ca și adulții să aibă. Se transmit de la mamă, prin laptele matern, de exemplu dacă mama lor a fost infestată. În lipsa tratamentului, puțini au şanse de supravieţuire. Probabil, doar cei mai puternici rezistă.
E bine să-l duci la un veterinar, el o să-ți spună tot ce trebuie să faci pentru sănătatea lui.

1 răspuns:
| Xaya a răspuns:

Asa sunt pisoii, daca mananca bine, daca ti se pare ca e prea umflat cu pompa probabil chiar are viermisori... Sa fii atenta la dos, in general daca are prea multi limbrici incep sa ii iasa pe fund laughing, fiindca nu mai au loc laughing. Eu asa am aflat ca un motan de la tara are limbrici, si in acel moment mi s-a distrus copilaria big grin