| Anonim124635 a întrebat:

Buna TPU! Am doi catelusi, un ciobanesc corb 6luni si un rottweiler 4luni.
Cand vine un strain in curte fug catre ei sa se joace cu el.
Stiu ca in ritmul asta nu vor fi in veci caini de paza ci doar niste catei de plus.
Vreau sa ii invat sa nu fie asa afectuosi cu strainii, ci daca s-ar putea chiar invers. Vreau sa ii invat agresivi cu strainii din curte si pasivi cu cei din afara curții. Stiți cum i-as putea invata?
Multumesc anticipat!
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Sunt inca foarte mici, asteapta pana pe la 1 an cand incep sa aiba instincte de paza. Intre timp invata-i obedienta de baza, sunt caini mari si trebuie sa te asculte, sa vina cand ii chemi, sa stie de "Nu".

| Anonim124635 explică (pentru Eireann):

Multumesc mult! acum ca au mai crescut sunt superbi.
multumesc de sfat!

1 răspuns: