| Adr1aNNN7 a întrebat:

Ce catei/caini imi recomandati pentru curte(afara) care sa fie si de paza si de joaca?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Terminati mai cu copy pastele astea.de ce trebuie neaparat ca un caine ''de curte'' sa fie neaparat de rasa? ca sa ''te rupa'' cu intretinerea? un ''maidanez'' de talie mare e la fel de bun pentru curte.nu e pretentios cu intretinerea, daca e crescut cum trebuie poate fi dresat mai ceva ca un caine de rasa, e mult mai rezistent la intemperii.si...va dau o mie de motive in plus, in favoarea maidanezului.

2 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Rottweiler - Cainele perfect pentru paza.
Doberman - Cainele perfect pentru paza.
Acesti sunt 2 dintre cei mai buni si usor de antrenat caini de paza.
Au o muscatura foarte puternica si sunt cat de cat rezistenti la lovituri.
Sunt iubitori si ascultatori, le place sa stea in compania stapanului, sa se joace cu el, si daca este nevoie sa il apere.
Ps: Daca o sa auzi multe chesti cum ca pitbull ar fi cainele perfect de paza nu este asa, intr-adevar sunt cei mai rezistenti si puternici caini, chiar daca multi zic ca cei mai mari sunt intotdeauna mai buni, nu este asa, are o muscatura foarte puternica si o putere enorma, isi va apara stapanul oriunde si oricand punandusi si viata lui in pericol, dar ca paza nu este cainele perfect, da va apara si el, dar el este foarte iubitor cu oameni, in ciuda celor spuse despre el ca ar fi caine foarte agresiv cu oameni, este agresit doar cu celelalte animale, doarece are un spirit foarte dominant.
Acest caine este bun pentru protectie personala, pentru ca isi iubeste foarte mult stapanul, si nu se va da inapoi NICIODATA daca va fi nevoie sa isi apere stapanul.
Deci raspunsul final : Rottweiler Si Doberman cei mai buni caini de paza.
Succes.

| XatomisX a răspuns:

Pitbull cel mai bun este mare jucausi rau cand este nevoie happy