| Jurcut_Madalin_2000 a întrebat:

BUNA TPU. Am nevoie de niste pareri am un catel de rasa labrador de doar 2 luni s-a imbolnavit nu stiu exact de ce poate sa fie jigodie sau parvo dar are toate Vaccinurile facute la timp de 4 zile ii fac antibiotic si vitamine si astazi l-am si ars pe bot credeti ca mai exista sanse de supravietuire? Multumesc frumos si FUNDA

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Da a fost scos afara in timpul cat a facut vaccinurile ( se soate afara dupa o saptamana dupa ultimul vaccin din schema) atunci poate sa ia un virus sa faca jigodie sau parvoviroza, deoare imunitatea cainelui se face in timp, in cateva saptamani.
Odata ce i s-a facut antibiotic, daca va supravietui, trebuie sa ii repeti vaccinurile deoarece antibioticul anuleaza vaccinurile facute inainte de 10-14 zile dupa administrarea antibioticului.
Arsul pe bot nu ii face vreun bine, nu are nicio legatura daca are jigodiei sau parvoviroza.
Cum am spus daca incepe sa manance da semne ca se vindeca, dar nimeni nu o sa stie daca supravietuieste, doar de corpul sau depinde. Deci, lasa timpul sa decida, eu sper sa isi revina. Continua traramentul si fi alaturi de cainele tau, altceva nu ai ce sa ii faci