| Akyta a întrebat:

Hei TPU, am un catel de 3 luni si nu stiu daca are vaccinurile facute si vreau sa-i fac, dar totusi daca le are facute si ii mai fac unul ce se intampla poate sa moare? este labrador

4 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Mergi la veterinar

| Rocsid a răspuns:

Suna de la cine l-ai luat si intreaba-l ce vaccinuri i-o dat la catelus.
Nu iti scrie in carnetul animalului nimic?! SAu nu ai carnet? Foarte rau ca acel om nu ti-a dat... daca e petshop merita sa fie inchisi pe viata!
Este foarte important ca vaccinurile sa fie facute la zi toate si sa nu se depaseasca timpul intre ele.
Daca catelusul tau nu are toata schema de vaccinare facuta corect risca sa faca boli mortale ca parvoviroza, listerioza, rabia s-a.m.d.
Te rog discuta cu omul de la care l ai luat si sa iti spuna sigur daca are sau nu...Nu e o problema asa mare ca incepi acum.dar sa stii sigur ce sa ii mai faci si ce nu..si cat timp sa eviti sa iesi cu el afara.Am intalnit catei mult care au luat parvoviroza de prin iarba...nu au avut contact cu catei bolanavi deloc.
Nu vreau sa te speriu dar imi doresc sa ai un catelus sanatos si sa fiti fericiti!

| danutz2006 a răspuns:

Cel mai bine mergi la cabinet si vezi ce iti spune un doctor. Este posibil sa aiba implantat CIP si poate asa identifici si daca are sau nu vaccinuri facute si ce riscuri ar presupune sa il vaccinezi inca o data. Poate unele vaccinuri nici nu mai trebuiesc facute daca el a trecut deja de perioada critica.
Succes.

| VoicuDamianyt1234 a răspuns:

Du-l la un cabinet veterinar si vezi ce raspuns primesti.
Este cea mai buna solutie!