| anonim_4396 a întrebat:

am o curiozitate! Cainii care nu sunt de rasa pot fi dresati? Care este riscul? Vor fi la fel de usor de dresat?

Răspuns Câştigător
| KINGPDA a răspuns:

Caini acestea se pot dresa la fel de usor ca si un caine de rasa dar daca are din cainele de rasa creierul ( dintr-o rasa inteligenta gen ciobanesc german, de belgia, doberman, amstaff etc.)
Ca sa intelegi mai bine orice corcitura este din 2 sau mai multi caini de rasa. Daca creierul il mosteneste de la rasa cu abilitati in inteligenta atunci esti norocos. Cum iti dai seama?
Dintr-un cuib, adica cand mergi sa il iei de la mama lui trebuie sa aiba varsta de 7-8 saptamani ca sa il poti testa. Altfel nu il poti testa daca este destept sau nu dintr-un cuib de corci poate din 8 pui 2 daca sunt inteligenti. Deci ii arunci ceva sa vezi daca urmareste, pe urma faci zgomot sa vezi daca reactioneaza, si ultima ii pui mancare intro foaie si urmaresti daca o desface cum poate si nu abandoneaza atunci va fi bun la dresat daca nu la revedere. Sper ca te-am ajutat si de ce nu si pe alti. La caini de rasa gen doberman sau amstaff care sunt si de paza sau uite unu care nu este cum ar fi labradorul din 8 pui aici doar 1 este mai prostut, desi e de rasa, de ce? pentru ca la fel cum la oameni din 2, 3 frati doar unu ajunge director asa este si la caini.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Da, eu zic ca se dreseaza mai usor metisii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BiuL laughing metisii sunt combinati repetate ale cainilor de rase care s-au imperecheat cu alte corcituri.
De ce crezi tu ca un maidanez este mai usor de dresat?

| adishorMS a răspuns:

Da se pot dresa
nu exista nici un risc
nu va fi la fel de usor, dar depinde si de personalitatea catelului(rasele au fost create tocmai pentru asta pe o anumita ramura)ex. exagerat, dar un teker se va dresa mai usor la vanat fiind creat pentru. asta pe cand un rotwailer se va dresa mai usor pentru. paza invers mai greu, nu imposibil
ORICE CAINE se dreseaza cu rabdare si recompense in caz de reusita si cu perseverenta

| Laura123Laura13 a răspuns:

Da,nu este niciun risc daca mai ai un caine, da

| Bianca555 a răspuns:

Nu este nici un risc insa nu toti caini sunt usor de dresat totul depinde de personalitatea cainelui nici decum de rasa cu cat sunt mai energici cu atat sunt mai greu de dresat insa sa nu fie nici somnorosi si sa nu faca altceva decat sa doarma.NU UITA PENTRU A DRESA UN CAINE E NEVOIE DE RABDARE DACA TIPI LA EL NU E O SOLUTIE VA DEVENI FRICOS INCEARCA SA-I EXPLICI UNDE A GRESIT. mult noroc