| Doina_Muntean_1971 a întrebat:

Hei TPU.pentru cei ce au caini, cum ati incepun sa vi dresati, cum ia-ti dresat?

Răspuns Câştigător
| AntoniaRules a răspuns:

Hei!

Incepe prin ai castiga increderea.winking
Joaca-te cu el zi de zi, plimbal si ofera-i dragoste neincetata iar el te va rasplati cu siguranta.

Apropo, ce caine ai?
happy

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Pai am inceput cu sezi, si culcat.
el este corcitura intre pekinez si maidanez.este foarte jucaus, dar as vrea sa il invat cu:vorbeste, sus, da labuta...

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt scoli de dresaj! Intreaba vetetrianrul din apropierea casei tale, daca stii unul si mergi la acel centru de dresaj sa-l inscrii.
Copii nu pot dresa cainii, pentru ca nu stiu cum si nici nu au autoritatea de care cainele are nevoie ca sa fie dresat.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Violleta2022):

Sa stii chiar daca am 12 ani jumatate,stiu sa am grija de un catelus, sunt o mare iubitoare de animale, si deja l-am invatat sa sada si sa stea culcat, il iubesc foarte tare, si el pe mine asa ca nu am nevoie de un dresor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Stiu ca potia avea grija d eun catelus, dar ce faci tu cu el nu-i dresaj, este joaca, dar etsi tu mult prea mica sa intelegi ce face un dresor si ce faci tu.
Un dresor il dreseaza sa faca ce i se spuencainelui in toate ocaziile, ori ce faci tu cu cainele, se aplica doar cand este cu tine nu si cu parintii tai, sau cu altii.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Violleta2022):

Sa stii eu am invatat de la experti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Dupa cum spuneam, esti inca copilas mic si nu ai invatat nimic, nici macar nu ai autoritate sa poti dresa un caine, dar, mergi si te culca ca te bate mama ca stai pe internet la ora aasta.
Joaca-te maine cu cainele si gata!

Am vazut un alt mesaj de-al tau in care spui ca-ti este foarte frica sa dormi pe intuneric. Ei bine, asta este dovada ca esti copilas foarte mic, doar alora le este frica sa doarma pe intuneric sau fara mamica in pat.
Nu-i nimic, o sa cresti dar pana atunci, foloseste o veioza si spune-i mamei sa lase usa deschisa la dormitorul tau, ca sa te auda cand tipi, in caz de ti-e frica.
Ai grija sa nu uzi patul, spune-i mamie sa puna ceva plastic sub cearsaf!

https://www.tpu.ro/......ce-sa-fac/

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Violleta2022):

Da da da.....noapte buna!

| minrest a răspuns:

Doina, eu cred ca ar fi bine daca l-ai duce la dresaj. Dreseaza-l in primul rand pentru aparare, sa apere fata.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru minrest):

Eu vreau sa il invat lucruri bune, nu sa apere si astea, s-a invatat singur sa ma apere, si plus ca pot sa il dresez si eu acasa, incetul cu incetul

| minrest a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Da, faci foarte bine, cauta o carte de dresaj, pentru ca acolo gasesti metoda expusa complet si impartita in lectii. Sa te apere ar fi ceva bun, nu ceva rau.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru minrest):

Ok

| AntoniaRules a răspuns:

Mersi pentru funda!

Astazi a fost organizata o expozitie de caini la Satu Mare la care eu si catelusa mea am participat.Ti-as da mai multe sfaturi, dar nu am timp cu toate concursurile! sad
(Mai am de mers la inca doua luna asta)
Daca vrei sa iti mai dau sfaturi scriemi si te voi ajuta cu placere!winking

Merai inca odata pentru funda!

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Sigur,cu mare placere.ce rasa ai?

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Golden Retriever.
E femela si are 2 ani jumate.

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Sa sti ca si eu am 12 ani jumate si nu esti deloc mica sa iti dresezi cainele.
Eu am inceput dresajul cu cainele meu de la 10 ani.La 11 ani am participat cu ea la primul concurs.A fost super!
Atunci a luat locul 1 la juniori.
Astazi a luat locul 1 pentru cel mai frumos exemplar.

Bafta cu catelul tau!
Apropo, cati ani are? happy

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Si eu am inceput de la 10 ani, el are 3 ani, la 10 ani am inceput cu sezi, culcat, si latra, el inca tot nu vrea sa latre cand i zic, dar o sa imvete el.astazi a invatat sa dea labuta.
felicitari pentru locul intai!happy

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Mersi!

Muncim din greu pentru a lua locul intai. happy

Iti dau un sfat:
Creaza legatura dintre stapan-caine si vei vedea ca veti fi tot mai apropiati.
Un caine dresat e un prieten adevarat!winking

Imi place sa dau sfaturi, mai ales celor de varsta mea ce cer ajutor.

Mersi din nou!

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Cu mare placere!
mersi pentru sfat, tu unde stai?

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

In Oradea.Tu?winking

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Glumeam!winking
Stau in Satu Mare, adica locuiesc in Satu Mare. happy
Tu?

| AntoniaRules a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Daca vrei sa mai vorbim scriemi pe gmail daca ai(google+). happy
Ma cheama Oiegas Antonia si am o poza cu un caine Golden Retriever.

Pa si noapte buna! happy

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Eu in devasad, dar nu este nimic. putem vorbi pe acest sitehappy

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Noapte buna!

| TiltedAF a răspuns:

Tipi la el la cusca pana intelege

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru TiltedAF):

Bu trebuie sa tipi doar sa i vorbesti lin.

| Aslam a răspuns (pentru TiltedAF):

Nu asa se dreseaza un caine...