Întrebare recomandată | AncaD12 a întrebat:

Am o intrebare. Am un cățel de 6 luni pechinez, de ieri dimineață a vomat de 2 ori spuma albă și a făcut treaba mare de 2 ori iar de atunci până acum nu vrea sa mănânce sau sa bea apa, a slăbit si are stare de somn, ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-l de uregnat la medic, ca a mancat probabil ceva otravit!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E vaccinat, nu-i asa? Daca da, atunci poate ca a mancat ceva si nu i-a priit la stomac. Du-l la medic sa ii faca niste injectii si sa-i dea vitamine, sa speram ca isi va reveni. Nu-l trata acasa, dupa sfaturile unuia sau altuia. Lasa-l pe veterinar sa se ocupe, trebuie sa vada starea lui, cat si culoarea ochilor. Ar putea sa iti propuna sa ii faci niste analize. Somnolenta e din cauza slabiciunii, nu are putere fiindca nu mananca. Si nu mananca fiindca il doare ceva...
Si un om, daca il doare ceva, nu mai are chef de mancare.

| AncaD12 explică (pentru floresdemayo):

Nu nu are vaccin facut. Mănâncă înghite dar vomita iar, a început să bea apa multa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru AncaD12):

E trist. sad
Dacă ai ales să ai un animal, nu ai știut că ai si responsabilităti, care, de multe ori, nu cer amânare? De ce nu te-ai informat? Ei nu pot fi ignorați, sunt ca niște copii mici, care trebuie deparazitati, vaccinati, spălați, hrăniti, plimbați si... iubiți.
Sper că ai ajuns cu el, până la ora asta, la veterinar. Au trecut deja atatea ore de când ai primit acest sfat.
Ce a zis veterinarul? E parvo sau are doar paraziti intestinali?
Sunt cabinete deschise până la ora 20.00, iar altele au program nonstop ( trebuie sa-i contactezi telefonic, înainte).
Du-te cu el urgent, dacă vrei ca micuțul să mai aibă zile.
Sănătate multă si din partea mea!

| Adelinaa34628537 a răspuns:

Bună, a vomat din cauză că are acid la stomac, dacă vomită de mai multe ori așa, înseamnă că are gastrită. Ți-am zis dacă a vomat putin și nu de multe ori nu înseamnă că are gastrită dar, dacă a vomat de mai multe ori atunci este o problemă. Depinde ce îi dai să mânânce. Posibil să fii mâncat ceva ce nu i-a priit bine la stomac. Eu zic să îl duci la veterinar, posibil să îi facă tratament pe 5-10 zile sau să îl spitalizeze pentru a face perfuzii.
Știu că am răspuns târziu dar, poate te-am ajutat cu ceva. Sănătate la cățel.