| maria1306 a întrebat:

Am un puiut de husky de 2 luni, as vrea sa stiu ce ar trebui sa ii dau sa manance si daca as putea sa il tin afara? Stiu ca le place frigul, dar e inca destul de micut. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| minda23 a răspuns:

Si eu am husky.L-am luat de 2 luni la fel ca tine si l-am tinut afara si nu a patit nimic, dar cand a crescut mare l-am legat. Ai grija cand o sa creasca o sa-ti manance pasarile. Husky nu e prea pretentios la mancare poti sa-i dai orice in afara de oase (cand e mic)

| maria1306 explică (pentru minda23):

Nu am gaini, deci e oklaughing Multumesc frumos :*

| minda23 a răspuns (pentru maria1306):

Da, dar ai grija daca ai alt animalut, cum ar fi o pisica sau un caine in curte.
Daca husky scapa cand este mai mare o sa le raneasca sau chiar sa le omoare.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pana la 3 luni e bine sa-i dai royal canin starter, dupa opteaza pentru hrana superpremium, daca iti permiti(daca ti-ai luat caine trebuie sa stii ca costa si intretinerea undeva la 300-400lei/luna adult): acana,pro plan,orijen,belcando,hill`s etc., daca nu mancar o hrana premium: BOSCH, advance, biomill etc. Nu folosi pedigree fiindca nu e bun, ca sa-ti faci o parere cauta pe net sa vezi ce se scrie.
Eu iti sugerez pana la 8-9luni sa-i dai doar boabe superpremium pentru a avea un start bun, iar dupa poti sa treci pe cea premium sau pe mancarea gatita: orez cu legume si carne(gasesti ce are voie pe net), supa cu legume si carne(nu carne de porc sau alta carne care e grasa): 50% carne, 25%legume, 25%orez(cainii au nevoie de multa proteina, de aceea mancarea trebuie sa contina multa carne, la asta trebuie sa te uiti si la boabe cand cumperi).
Dupa 4-5luni poti sa-i dai pe saptamana cate un femur de vita, dar ai grija cum i-l dai, ori il fierbi 3-4minute(nu mai mult ca se aschiaza) sau il dai crud daca il iei de la o sursa sigura.
Dupa un an poti sa-i dai in caz ca optezi si pentru mancarea gatita in loc de carne organe de vita sau gaturi de pui(exceptie, nu are voie oase de pui).
De pe acum poti sa-i dai 1-2 galbenusuri de ou/saptamana.
Poti incepe sa-i administrezi si vitamine, mai ales acum cand e in crestere, dar dupa cum iti spune medicul(15zile cu 15pauza, sau 20zile si 10 pauza). Vitamine recomandate: k9 complete growth, cafortan, petphos, k9 complete motion(daca l-ai luat de la canisa toate lucrurile astea, inclusiv alimentatia, le poti intreba pe crescator, iti va da cele mai bune sfaturi).

In primul rand, puiul nu are voie sa fie scos afara pana nu termina schema de vaccinare(in jur de 3 luni+7-10zile pentru imunizare), altfel poate lua parvoviroza sau alte boli, dar parvoviroza este foarte intalnita, se ia foarte repede si daca nu este depistata la 1-2 zile dupa contaminare cainele nu are sanse,iar tratamentul este lung si costisitor. Pentru ati face o idee da un search pe net.
In al doilea rand, daca ti sa fie tinut afara trebuie sa aiba un culcus foarte bine izolat si sa stea pe ceva foarte cald: paie, patura, blanita etc. altfel nu rezista fiindca e foarte mic, chiar daca e dintr-o rasa care suporta frigul e prea mic.

Sa-ti traiasca!