| veronique122003 a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa imi ia un iepures de companie? Am si un papagal Micul Alexander dar e salbatic si nu prea pot sa fac mare lucru cu el. Nu stiu ce sa fac. Le-am spus ca mi-ar placea un animal pe care sa-l pot atinge dar in shimb mi-au spus ca daca vreau un iepuras sa renunt la papagal dar chiar daca papagalul e salbatic nu as vrea sa renunt la el...Stiti cum e... M-am atasat de el si acum ar fi cam trist sa renunt. Am mai avut vreo 4 iepurasi pana acum dar cand eram mai mica. Deci?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ocupate de papagal, arata-le ca esti responasibila si ca poti avea grija de un animal... dar mai bine, te-as sfatui, sa incerci sa iti imblanzesti actualul animal... nu e greu daca stii cum sa o faci... Stiu ca papagalul tau nu e perus, dar poti incerca tehnici de imblanzire a perusilor, poate va functiona: intra pe casa cu perusi... acolo sunt sfaturi utile de imblanzire... dupa ce vad ca poti sa fii suficient de responsabila cu un animal "salbatic" poate te vor lasa sa iti iei cu un iepuras. Daca nu, te vei alege cu un papagal bland si cuminte...

| Iunix a răspuns:

Spunele că se apropie Paștele laughing și o so vezi că o să-ți i-a un iepuraș

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Și o să ai grijă de el, o să-l ți la căldurică în cuptor, o să îi pui și niște morcovi, cartofi pe lângă el.

| veronique122003 explică (pentru Iunix):

Asta am facut adineaori si nu a mers. Spun ca pute dar pot sa ii spal eu cusca si toate cele. Am cat de cat experienta.

| veronique122003 explică (pentru Iunix):

Imi pare rau dar nu mananc carne de iepure. Mi-e mila. Oricum mersi de reteta big grin

| KinderBeeeib a răspuns:

Este posibil ca si parintii tai sa aiba dreptate, gandeste-te si la asta.Adica ai avut iepurasii cand erai mica, eu iti spun din experienta mea ca este foarte greu sa ai grija de un iepure, iar mirosul urinei lui este aproximativ insuportabil.In general este greu sa ai grija de mai multe animale.Dar daca chiar iti doresti asta, momentan nu iti stresa parintii.Demonstreaza-le ca esti responsabila. Enumera-le motivele pentru care iti doresti un iepuras si te consideri responsabila. Daca nu sunt de acord nici asa inseamna ca au un motiv.Iti poti cumpara un hamster, sunt ca niste iepurasi mai micuti, nu sunt asa greu de ingrijit si te poti juca cu ei si sa ii mangai.

| Trixy65 a răspuns:

Devii fata cuminte, care ia 10 la scoala si etc.

| veronique122003 explică (pentru Trixy65):

Nu trebuie sa devin...Deja sunt si am terminat sem 1 cu media 10 la tot. big grin

| Greenthrone75 a răspuns:

Da stiu, e nasol, iepuri sunt drglasi dar fac mizerie.Eu am 6 la tara si vin la tine ca sa ii mangai.Si eu vreau un catel dar nu imi ia.
Fa-ti pe o ciorna un text in care sa zici:
Dragi parinti, eu mi-as dori un iepurasm de care voi avea mare grija.Dar as dori sa pastrez si papgalul deoarece acum face parte din fmilie. Daca il ve-ti da pe papagal este ca si cum m-ati arunca pe mine de langa voi, eu tin foarte mult la el.
Dar sa inveti textul! Sa faci asta cand ai luat niste note bune la scoala, sa vii acasa cu 10 si 9!
mult succes!

| veronique122003 explică:

Apropo dau funda!

| Me4ever1 a răspuns:

Nu trebuie sa ii manipulezi, doar poarta-te frumos cu ei si daca nu merge, stai bosumflata cateva zile. Crede-ma, merge. Sper ca te-am ajutat happy

| veronique122003 explică (pentru Me4ever1):

Pai...de fapt nu merge niciuna nici alta. Daca stau bosumflata imi vor spune : ce-mi stai bosumflata? vezi ca acus iti dau si papagalul si nu mai ai nimica! nu ma scoate din minti! Am incerct-o deja...

| Lorenutza_Lori_1998 a răspuns:

Parintilor le place sa vada ca esti dispusa sa ai grija de el, le place organizarea, asa ca fa-le pe plac un timp si in plus poti face un fel de proiect. Eu asa am facut si dupa un timp i-am convins. Au spus ca proiectul ala i-a convins ca eu chiR imi doresc. Funda?

| Shi_Atat_Marian_1997 a răspuns:

Ar trebuii să le dovedesti parintilor, că esti capabila sa ai grija de iepure dar si de papagal. dar trebuie sa stapanesti papagalul

| TaekwondoGirl a răspuns:

Incearca sale arati ca iti doreti asta foarte mult... pune poze cu iepurasi prin toata casa, arata-le documentare despre iepuri, informatii si demonstreaza-le ca esti reponsabila (daca nu functioneaza cumpara-ti singura un iepure si nu vor avea ce sa faca laughing)

| veronique122003 explică (pentru TaekwondoGirl):

De fapt vor avea...il vor returna (se poate)

| AdriaNNNNNNN a răspuns:

Incearca sa-i manipulezi sa faci ce zic ei o perioada si... ii ceri un iepuras...si Voila!