| dulcica2 a întrebat:

Am o intrebare despre caini! Eu vreau sa imi cumpar un caine si nu stiu ce fel.Imi puteti spune ce caine imi trebuie? Vreau sa fie de taleie mica sau medie, sa poata fii tinut in apartament, sa nu fie extrem de activ, sa fie cuminte, sa fie intelegent si sa invete repede >trucuri!??

Răspuns Câştigător
| Amyyyyyyy a răspuns:

Buna.[ma bucur ca iti plac caini eu urasc pisicile]Poi eu am un chiuaua asa de dragut si mumos.Nu e activ e talie mica mananca de 2 ori pe zi vara il duc normal de 3 ori pe zi afara iar cand e anotimp rece de 2. E loial si e tare cumintel.Imi place foarte mult aceasta rasa.I ESTE UN CAINE SPECIAL DE CASA nu se tine la curte>am fost odata cu el la baraj si era seara vreo * si ii era atat de frig incat la bagat mami in cearceaf de frig ce era si dardaia asa tremura>:x>depinde daca vrei sa iti iei catel e mai ok dar e un picut mai mare nu imens dor cu cativa centrimetri>si eu am cu parul scurt pentru nu lasa par este foooarte dragut tr o poza cu aceasta rasa{chiuaua}http://www.google.ro/......tp?/imgres sa stii ca sunt mai multe "specii" cum ar fi chiuaua dog chiuaua whaite chiuaua pink chiuaua cu par lung si aia seamana cu pechinez eu am chiuaua cu par scurt dar al meu arata asa :http://www.google.ro/......tp?/imgres si sunt micuti si asa de dulci cand dorm iti spun e o placere sa ii ai in casa mama mea cand face mancare se uraca pe scaun si nu pleaca de acolo pana nu termina daca sunt eu plecata si cand ma duc la baie vine cu mine se ataseaza foarte mult de persoane si e taaare dragastos>ti>l recomand>{imi cer miid e scuze dar tastatura ema nu stiu ce are si in loc de punct face sageata aceea catre dreapta>scuze}

9 răspunsuri:
| AlexyaLove a răspuns:

Iti zic eu...un caine care poate fi tinut in apartament,de talie medie,nu foarte activ,dar foarte inteligent, este chow chow, el este cainele care corespunde perfect cerintelor tale!
Arata cam asa:http://rasedecaini.com/tag/poze-chow-chow/
http://foto.cere.ro/album-foto-Chow-Chow-4216.html
http://foto.cere.ro/album-foto-Chow-Chow-4234.html

| AlexyaLove a răspuns:

Da KIOd ai dreptate, toti cainii sunt destepti, dar eu nu m.am referit la asta,nu vreau sa ma intelegi gresit,dar am spus chow chow pentru ca estede talie medie, este un pic mai lenes, adica are alt temperament fata de alt caini si corespunde perfect descrierii lui dulcica2.Si cu siguranat toti cainii sunt la fel de inteligenti, insa difera de la o rasa la alta.Eu am studiat mult rasele de caini,iar de exemplu cei mici invata tot felul de trucuri,caci sunt facuti pentru companie si amuzament,iar pentru paza sunt rasele mari,pentru vanatoare se folosesc alte rase si tot asa,cainii sunt imaprtiti pe grupe,daca de exemplu incerci sa inveti un ogar trucuri,fi sigur ca iti va lua maimult decat daca inveti un caine de taliemica.Dar de exemplu eu am un ciobanesc german dresat pentru paza si aparare si pe deasupra stie totfelul de trucuri. Unii cainiau capacitatea de a invata comenzile mai incet,iar altii mult mai repede,in functie de rasa, dar pana la urma daca ai multa rabdare, dresezi cu usurinta chiar si un caine care nu este de rasa.Caci si ei sunt la fel de inteligenti si stii zicala aia"Nu exista caini prosti, ci doar dresori prosti"

| AndraCB a răspuns:

Si eu mi-am dorit Chow-Chow dar m-am interesat la posesori si e cam ciudat la comportament. Iti recomand un pudel pitic. Sunt renumiti pentru abilitatea lor de a invata trucuri(inainte erau foarte multi la circ) si e o rasa de caini foarte inteligenti. Stiu ca multi il considera "fitos", dar nu este. Si nimeni nu te va obliga sa il tunzi cu pompoane(tunsoarea asat a fost inventata de fapt pentru a-i ajuta la inot). Eu nu am pudel, dar si eu am cautat cainele ideal si m-am interesat(la crescatori!) despre mai multe rase. Am gasit ca mi s-ar potrivi Terra Nova (imi plac cainii mari), dar am ramas placut impresionata si de Pudel. In plus ai un caine "la moda", dar nici nu e bichon sau yorkie, pe care ii vezi la tot pasul happy

| Kl0d a răspuns:

Orce caine poate invata, toti sunt la fel de destepti numai ca aparenta inseala...

| Jerrry a răspuns:

Bichon love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bichon maltez.Este extrem de inteligent; eu vorbesc cu el ca si cu un om.Numai bine.

| Roxxette a răspuns:

Un bichon http://www.google.ro/......tp?/imgres e perfect pentru a il tine in apartament si daca vrei sa stii un caine nu invata singur trucuri trebuie ca il inveti tu cu foarte multa rabdare eu una am shar pay http://www.google.ro/......tp?/imgres este foarte cuminte si este de talie medie;) bafta

| DarkVampire_6349 a răspuns:

Eu iti recomand Bichon Frisé. Sunt foarte cuminti si invata repede.Sunt cainii ideali pentru. apartament si sunt foarte sociabili. daca ai si alt animal de companie se va intelege cu el.Sunt foarte frumosi, mici si jucausi.Dar sunt si activi si necesita multa ingrijire. Poti cauta pe site-ul www.eanimale.ro.Eu vreau sa-mi iau dar astept acordul parintilor... sper ca te-am ajutat. fundita?

| madalush97 a răspuns:

Bichon...Sigur! Este de talie mica: 20-25 cm, e usor:2-3 kg.Este foarte jucăuș, alert și vioi. Dă dovadă de inteligență și se dovedește sociabil. Este ascultător, atașat de stăpân și de familia de adopție și devotat. Interacționează bine cu copiii, dar rămâne vigilent și precaut în prezența străinilor. Acceptă prezența altor câini sau animale de casă în jurul său...Plus ca e un dulce, blana sa alba si creata.Este o bomboana.Trebuie sa-ti iei si tu unul. Funda?