| Popa_Alexandra-maria_2000 a întrebat:

Am o intrebare destul de grea si des intalnita: cum pot sa imi conving parintii sa imi ia un caine? Apropo, stau la casa si am curte. Si am mai avut caine dar a fugit de acasa.sad iar acum nu mai vor parintii sa imi ia. Am zis ca am grija de animalele pe care le am deja mai multe luni, dar nu au vrut. Help! Dau fundita! :-)

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca sa mai insisti, sa faci un pact cu ei ca daca iei medie peste... sa-ti ia caine.

| Kriss96 a răspuns:

Asta e un subiect sensibil si in general cand parintii zic nu putin probabil sa se razgandeasca. I-ai intrebat de ce nu iti iau?
Trebuia sa intrebi inainte sa pui intrebarea. Una e sa nu te lase pentru ca ai numai 6 la scoala si alta e ca nu au bani sa-l creasca de exemplu. Dau un exemplu. Nu inseamna ca te jignesc dar ideea e ca un sfat se da in functie de situatie iar tu nu ne-ai prezentat situatia clar. Asa ca intreaba-i mai intai de ce nu iti iau.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Arătă-le videoclipuri cu caini si vorbeste despre ei încât sa arate tot ce e mai bun la caine.
Spune-le ca o sa iei nota... la materia....si sa iti ia caine. Spune-le ca vei da banii tu (daca este caini de vanzare) iti vei asuma responsabilitati, ca vei plăti lucrurile care ii trebuie, zi-le ca tu chiar iti doresti. Întreabă-i de ce nu vor si rezolva problema.
Sper ca te-am ajutat!

| suedia a răspuns:

Aici trebuie sa fi vicleana, de exemplu poti cauta un caine pe internet, care iti placa, si cand intra unul di parintii tai, prefate ca dormi pe tastatura. Asa ei o sa vada cat iti dorestii unul, sau te poti ocupa de unul din cainii unui prieten ca sa vada cat de bine te descurci. Succes!