| auroraa a întrebat:

Cum sa ii conving pe parintii sa luam un catel? Vreau enorm un labrador auriu, am toate conditiile pentru el, stau la casa pe pamint, dar mama nu accepta deloc nu suporta animalele in casa (mai ales ca nu ma crede responsabila, ma crede dezordonata) dar vreau foarte mult sa ma corectez! Ce sa fac sa ii conving? Help! funda mare

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

In primul rand explica-i lui mama ca labradorul nu e un caine care sta in casa : este un caine de curte. Este un caine foarte atasat de stapani, foarte inteligent si foarte cuminte. Este un adevarat caine de insotire, cu calitati mai inalte decat clasicul "caine lup". Este si pacat sa il tii in casa, pentru ca este un caine caruia ii place viata in aer liber. Promite-i lui mama ca tu exclusiv te vei ocupa de caine : mancare, curatenie, companie etc. Oricum, cainele te va ajuta si el, fara ca tu sa iti dai seama, sa inveti sa fi mai responsabila, mai organizata. Despre asta ar trebui sa-si dea seama si maica-ta. Daca il iei de pui (ceea ce iti recomand), sunt sigur ca si maica-ta va prinde repede drag de el. Bafta!

4 răspunsuri:
| Freky a răspuns:

In primul rand fi responsabila incearca macar sa fii ordonata. fa curat in camera etc. ia si tu note mari.
Sau cand iesi undeva si iti zice sa te intorci acasa la o anumita ora intoarcete mai devreme. sa stii ca la prima vedere nu conteaza dar sa stii ca da! nu vorbi uratlaughing) si iubitoare.smug eu asa i-am convins pe ai meilaughing (fundita?) p.s. ador labradoriiii:X:X:X

Răspuns utilizator avertizat
| DianaScorpio a răspuns:

Inainte de toate corecteaza-te. Fi mai responsabila, mai ordonata. Si de abia dupa aceea sa ai pretentia sa ti se cumpere un caine.

| Anca006 a răspuns:

Hmm stiu cum e sa ai probleme cu parintii din puntul asta de vedere, eu eram in clasa 3-a si voiam numaidecat un animalut de casa, pentru ca sunt singura la parinti si voiam sa-mi ocup timpul cu ceva si nu ma lasau nici macar un hamster sa-mi i-au laughing.A fost nevoie de o saptamana intreaga de rugaminti big grin, da a mers.De caine nu s-a pus problema niciodata,ca stau la apartament. Micile detalii ar conta pentru parinti,ai putea spre exemplu sa iei pentru.o zi un catel de la o prietena si sa ai grija de el,in preajma parintilor,sa le arati ca poti avea grija de el si ca te-ar face deosebit de fericita daca ai avea si tu unul. Dar ai spus ca mama ta nu suporta animalele in casa, aici va fi o mare problema ( poate este alergica sau ceva) Daca taicatu este mai"de treaba" insista mai mult la el, poate o determina si pe maicata sa accepte. succes!