| Svartedauden a întrebat:

Am o pisica in varsta de 2 luni, care a inceput sa ma muste si sa ma zgarie. Din cate am observat, o dor dintii. Exista oase speciale de pisici sau creme pentru dinti, ceva? Ce as putea face ca sa nu ma mai muste? laughing
FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Este prea mica si inca nu a invatat "bunele maniere"de la mama.
Trebuie sa-i dai de mancare, granule speciale pentru pui de pisica, sau mancare umeda speciala.Cand mergi la un medic veterinar(trebuie sa i se faca niste vaccinuri, atat pentru sanatatea ei, cat si pentru a voastra), ar fi bine sa-l intrebi daca are ceva la dinti.
Daca te musca, sau zgarie, cred ca o stresezi prea mult cu joaca.Asa se apara ele.Doar nu sare asa, tam-nesam la tine sa te muste! Este inca pui si vrea sa se joace tot timpul, dar cand vrea ea! Dupa ce o s-o castrezi(pe la 9-10 luni), nu o sa se mai joace asa mult, dar unghiile(doar varfurile) trebuiesc taiate cam la 2-3 luni,daca nu vrei sa ai probleme cu colturile de la pat, fotolii.Ori ii cumperi acele stative pentru pisici(le gasesti la magazinele pentru animale), ori ii cauti un trunchi mai gros din lemn de brad, ca sa-si toceasca, curete ghearele.

3 răspunsuri:
| FabianelSHAF a răspuns:

Salut! La 2 luni te zgarie la 2 ani ce o face ma intreb? Si da poate sa aiba oase fragile e si varsta asta... Din cand in cand sa o mai duci la veterinar si sa i dai mancare mai buna pentru ca e varsta... Dar dupa aia sa nu o obisnuiesti sa manance numai din astea speciale.

| AlexandraAndreea121290 a răspuns:

Pai normal ca te musca la 2 luni e micuta si prostuta a mea face la fel. iai jucarii interactive. cat despre dinti exista mancare speciala.

| dudulica34 a răspuns:

Pai cumparai sucarii speciale in care poate sasi infinga colti!