| Diyana93 a întrebat:

Am adoptat o pisica in varsta de 2 ani, obisnuita doar in apartament si cunostea foarte putine persoane. Cand am adus-o un noua ei locuinta, a facut exact ce face orice alta pisica, a explorat tot apartamentul, a inceput chiar sa se frece de picioare, mi s-a parut ok. Intr-adevar era si putin speriecioasa, tresarea la orice zgomot si nu statea intr-un loc deloc. Dupa cateva ore a inceput sa devina agresiva, maraia, nu mai vroia sa fie mangaiata si cand am vrut sa iau o haina de langa ea a dat sa muste si sa zgarie. Ce as putea sa fac? Nu as vrea sa o dau inapoi, dar mi-e frica sa nu devina tot mai rea.

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Asta inseamna sa iei o pisica/caine deja mare fiindca nu ii stii reactiile,naravurile etc. O pisica crescuta de tine de mica incepi sa o inveti,sa stii cand are o problema,de unde vine, stii cand e nervoasa, cand vrea sa se joace, cand are o reactie mai agresiva, dar de fapt se joaca.
Incearcati sa-i castigati increderea si mai asteapta cateva zile.

| viotedy a răspuns:

E din cauza ca a fost tinuta doar in casa.cunosc pe cineva care are motan la fel, tinut doar in casa si sare din senin si o zgaraie sau musca pe stapana.si l-a crescut de mic.mai bine du-o inapoi si i-ati una mica, decat sa patesti ceva.

| Laura927 a răspuns:

Joaca-te cu ea si da-i mici cadouri umede de mancare, si eu am avut o pisica care se ascundea in fundul patului cand trecea cate o masina, noaptea daca nu aveam somn pe la vreo' 3 cand era cel mai liniste si ieseam afara pe terasa iesea si ea cu mine,la cel mai mic zgomot se baga direct sub bluza mea nu o puteam stapani! manca doar stelute mofturoase si conserve de peste si apa doar de la ghiuveta atat, am fost nevoita sa o las la mama pentru ca eu trebuia sa plec din tara.
Ce crezi dupa o luna cand m-am intors pisica mea prindea vrabii in zbor de am ramas socata, nu ii mai era frica de nimic, manca ce ii dadeai si apa din cutiuta ei, si la mine facea figurilaughing.
Da-i timp si ai incredere in ea!
O sa te rasplateasca dar mai tarziu!

| acinorev a răspuns:

Din ceea ce am vazut, trebuie sa acoperiti spatiile de sub paturi, dulapuri etc. montat-i rafurelete pe pereti sa se joace pe ele incercati sa va jucati cu ea cu jucarioare de pisici (soareci mecanici, etc.) dat-i gustarele daca face ceva bine.