| anonimeea a întrebat:

Am o problema, am un catel corcitura intre bichon si canis are in aprilie 3 ani nu l-am castrat inca si nici nu l-am dat pana acum la imperechere de 1 zi este tare ciudata i-am dat niste jucarii de plus sta cu ele dupa brad (un loc de unde stie ca nu o pot lua) daca vreau sa-i i-au jucaria incepe sa tremure,sa maraie, este tare ciudata. Stie cineva ce se intampla cu ea? Este vorba de instinctul matern? Multumesc

Răspuns Câştigător
| madyna22 a răspuns:

Buna.
Probabil ca, catelusa ta s-a atasat in foarte mare masura de jucaria pe care i-ai dat-o asa ca nu vrea ca cineva sa i-o ia inapoi.Este cam asa cum ai zis tu un fel de instinct matern.Nu cred ca este ceva grav pentru care ar trebui sa te ingrijorezi deoarece si cateaua mea(bichon maltez) era la fel cand avea pui. Daca se apropia cineva de puii ei incepea sa maraie si pe straini chiar voia sa ii muste. Daca nu o sa ii treaca in timp cred ca ar trebui sa vorbesti cu un medic veterinar ca sa te indrume spre ce ar trebui sa faci. Sper ca o sa isi revina si sper ca e asa doar momentan pentru ca s-a atasat de jucarie.
P.S.:las-o in pace cateva zile si nu incerca sa ii iei jucaria pentru ca ea sa stie ca nu o sa ii ia nimeni jucaria inapoi, si poate o sa renunte sa se mai comporte asa.
Sper ca te-am ajutat...

1 răspuns:
| smartydsay a răspuns:

Uneori caini la o varsta inaintata care nu au avut pui pana la momentul precedent, intra intr-o perioada de asa numita "gestatie falsa".
Exista posibilitatea ca femelele neimperecheate sa manifeste fenomene de gestatie falsa: in perioada in care ar trebui sa aiba pui isi fac cuib, aduna jucarii pe care le considera puii lor.
Prezinta agitatie, neliniste si se comporta ca o mama cu anumite obiecte.
Mai multe informatii poti gasi aici:
http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=4643
sau:
http://goofypet.radgs.com/Article.csp?id=12