| Paula_Anastasia_1916 a întrebat:

Am un cățel (corcitura între bichon si pechinez), are 6 săptămâni.Pot sa ii fac baie?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NoFeelings a răspuns:

Heii!
De ce vrei sa-i faci? Inca este mic, nici schema de vaccinare nu o are, d-apai sa fie murdar(?). Eu una nu i-as face atat de repede.
Vezi sa nu exagerezi cu baile. Un cine se imbaiaza/spala o data la doua-trei luni sau daca acesta este murdar, nici de cum mai des. Iar vara, daca ii vei achizitiona pipete sau zgarzi anti-insecte (ceea ce ar fi minunat de bine), nu trebuie spalat(vezi instructiunile in functie de produs). Iti recomand spalarea cainelui la un salon de toaletaj canin, nu in casa, in cada. happy
Sanatate la blanos! happy

| Rocsid a răspuns:

Da.Baie cu sampon pentru catei(cele din cabinete sunt cele mai bune). Dupa ce i-ai facut baie il ti in casa la caldurica..Trecerea la temperatura din casa la cea de afara sa fie treptata pentru a nu se raci catelul. Eventual inainte sa il scoti poti sa il imbraci cu o gecutza(sau haie de copii sau chiar o maneca decupata pentru marinea lui de la o bluza veche).Sa te bucuri de pufos!