| Eucupersoanamea a întrebat:

am primit acum 2 zile un labrador de 6 luni,eu stau la casa iar persoana care mi l-a dat tot la casa statea si nu-i dadea voie inauntru,dar eu l-am tinut in casa,in pat vreo cateva ore ieri, iar acum vrea sa statea numai in casa, aseara a latrat toata noaptea pana am bagat-o inauntru la vreo 4 dimineata si a vrut sa stea cu mine in pat...e foarte atasa de mine,ma urmeaza peste tot,dar parintii mei nu vor s-o tina in casa,iar daca nu sta in casa latra, nu stiu ce sa ii fac, imi puteti da niste sfaturi casa nu mai intre in casa?

Răspuns Câştigător
| Remus13 a răspuns:

Incearca sa-ti petreci timpul cu ea afara, cateva zile pana se obisuieste. Stai cu ea afara, te joci afara cu ea, ii dai sa manance afara. Incet, incet se va obisnui cu locul de afara! Succes!

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Trebuie certat si dat afara,chiar daca latra,plange trebuie sa rezistati sa-l lasati afara. Cand mai intra ia un ziar si mai aatinge-l sau loveste de ceva ca sa faca zgomot si sa iasa. Cand il certati ignorati-l. Daca acel caine este bagat in casa cand latra/plange atunci el va stii ca daca face asta este lasat in casa,dar tu,macar sa nu mai latre noaptea si il bagi in casa,baga-l doar cand se linisteste,nu se agita,latra, pentru a intelege ca in momentul in care e linistit este bagat in casa. Sper ca ai inteles ce ti-am zis,chestia asta tine de psihologia canina.
Alte reguli: nu-i da sa manance in casa sau sa te joci cu el acolo, daca e pusa regula fara catel in casa, sa fie respectata de toata lumea fiindca daca unul il cearta, iar altul in baga in casa, cainele nu va mai stii ce sa faca.
Succes!

| Bogdan123Bogdan a răspuns:

Invatal afara, joaca-te cu el afara, sa nu te vada ca te duci in casa ca atuci si el dupa tine, invatal afara sa manance sa stea sa se joaca, funda please?big grin wave

| ProblematicUser a răspuns:

Si cainele meu ciobanesc carpatin de revelion sau cand sunt artifici intra in casa de frica si dupa aia 2-5 zile tot latra dar ce tu trebuie sa faci este sa petreci mai mult timp cu ea jucandute pe afara. Poate ca un prieten patruped i-ar fi de foloshappy