| NoNameJunior a întrebat:

Bună TPU!
am pus acum ceva timp o întrebare legată de căţelul meu.probabil unii nu aţi văzut-o, deci vă rog să citiţi asta:

"îl am de mult timp, a făcut chiar în primăvara aceasta 9 ani.dar mă confrunt de câţiva ani cu o problema:el a avut un accident când era pui, din cauză că se ţinea mereu după noi şi a dat o maşină peste el.din fericire, a scăpat doar cu câteva răni care acum au dispărut deja.dar mai este şi o parte rea:cred că l-a cam afectat..de când cu accidentul este mai "rece",nu te lasă să pui mâna pe el, iar pe căldura aceasta, ştiu că pare cam imposibil dar el are blana deja îngrozitor de mare! şi nu ne lasă să îl tundem.mama a făcut un "test" astăzi,fără să îi dea pastile de adormit cum făceam înainte(era singura soluţie!), şi cum a simţit că acea foarfecă se afla în blana lui, a început să mârâie şi să latre îngrozitor de tare.a fugit în coteţ şi nu a mai ieşit de acolo timp de 10 minute..nu ştim ce să mai facem! "

timp de câteva săptămâni tot aşa a rămas.dar,de câteva zile mi se pare ceva ciudat.
Noi,fiindcă nu îi putem pune lesă,îi dăm drumul pur şi simplu pe stradă,şi se plimbă singur. când "s-a plictisit", împinge poarta cu lăbuţele şi intră în curte.
aşa.am ieşit într-o zi în curte,şi a sărit brusc pe mine.m-am speriat,crezând că vrea să mă muşte,şi m-am dat repede în spate. apoi, a venit iarăşi şi a sărit pe mine.cu chiu,cu vai,l-am mângâiat.apoi,l-am întrebat,mai liniştită:"ce vrea băiatu`?".el a alergat la poartă şi s-a uitat cu ochişori de căţel plouat la mine laughing. Vreau să spun că asta s-a repetat inclusiv astăzi.
credeţi că "şi-a mai revenit"? pot profita oare de acest lucru,şi îl pot îmblânzi? cum?
Mulţumesc! aş dori răspunsuri serioase, dacă se poate.winking

18 răspunsuri:
| NoNameJunior explică:

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri! O să încerc să îl îmbânzesc şi, să sperăm că o să meargă.
Chiar nu ştiu cui să îi dau fundă. toate răspunsurile au fost folositoare, deci, o să vă dau voturi.happy

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Asa cred. happy La urma urmei animalele sunt ca oamenii si chiar daca uneori nu arata cat de fine sunt sentimentele lor... ele totusi exista. Asa ca profita de sansa aceasta si imblanzeste-l happy. Se pare ca stie ca toti merita o a doua sansa. laughing

| Numero1 a răspuns:

Daca si-a mai revenit doar tu sau medicul veterinar.
Daca vrea sa se joace cu tine dupa o perioada in care nu mai dadea niciun semn de afectiune atunci da poti sa-l reschimbi, sa te joci cu el si sa-l inveti sa fie mai bun/mai jucaus.
Poate te va lasa sa-i razi blana si daca nu, va trebuii sa-l imobilizezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Numero1):

*Daca si-a revenit doar tu sau medicul veterinar poate sti*

| VladPetcu a răspuns:

Daca vezi ca face la fel si maine, scoate-l la plimbare, mangaie-l dai mai multa atentie, si ai grija sa stea un timp departe de masini pentru a-si depasi aceasta frica.

Toate cele bune,
Vlad.

| VladPetcu a răspuns (pentru VladPetcu):

P.S la tunsul blanitei datii pastile ca sa nu va poarte pica dupa aia si sa nu devina iarasi agresiv

| AlbaAura a răspuns:

Ti-am mai raspuns la aceasta intrebare.Repet.Du-l la veterinar.Ii va face anestezie si-l va tunde fara probleme.Te costa cam 60 lei.Anestezia i se va face injectabil.Doarme si se trezeste gata tuns.Nu mai chinuiti bietul catel.Trece vara pana va hotarati.

| NoNameJunior explică (pentru AlbaAura):

Am mers la singurul veterinar bun din oraşul meu,şi,dacă ai citit cealaltă întrebare, cred că mai ţii minte că a spus ca noi să îl ţinem, iar el să îi facă o injecţie. căţelul este speriat şi de noi, dar de un necunoscut care vine brusc să îi facă o injecţie!
de chinuit, nu îl chinui.am de gând să îl tund astăzi, dând-ui pastile de adormit.
Mulţumesc oricum!

| AlbaAura a răspuns:

Hei Annete, ai tuns catelul?

| NoNameJunior explică (pentru AlbaAura):

Spre ghinionul meu, nu. M-am dus împreună cu mama la farmacia veterinară, de unde cumpăram de obicei pastilele, şi ne-au spus că vândutul pastilelor ălora este ilegal, şi nu mai vând.straight face
O să văd ce pot face zilele următoare.

| AlbaAura a răspuns:

Pana vezi ce poti face fa-i cate o baita cu apa calduta in fiecare zi. Fara sampon sau alt spumant deparazitar.Samponul il folosesti doar la trei saptamani.

| sowhatt a răspuns:

Ofera-i cat mai multa atentie si dragoste, arata-i blandete si fii mereu cu ochii pe el ca el sa vada ca iti pasa...este normal sa-i fie frica...bafta! happy

| cosmina92 a răspuns:

Hey! in primul rand este necesar sa stii un lucru cainele are traume din acest caz nu va lasa sa va atingeti de el acum 2 saptamani un prieten de familie a gasit un chow chow intr-un sant dupa ce a fost BATUT de niste copi cu PIETRE dupa l-au aruncat intr-un sant (ingrozitor mda...) acest prieten de familie l-a luat si l-a dus la un medic veterinar si dupa ce s-a facut bine tot nu ne lasa sa il atingem statea intr-un colt al terasei si nu il puteam ridica numai cu apa, ca ani doctorul a spus ca are in jur de 3 ani deci vreau sa iti spun ca este ceva normal sa nu va lase sa il atingeti ii este teama, cainele tau nu este turbat sa fie nevoie sa il imblanzesti poate doar sa ii acorzi mai multa incredere ai spus ca are 9 ani in niciun caz nu mai poti sa il dresezi sau ceva in genu la aceasta varsta o mai duce 3, 4 ani si moare deci e prea tarziu ai spus ca a sarit pe tine a vrut sa se joace stai linistita profita de aceasta ocazie si joacate si tu cu el iesi la plimbari cu el fi mai mult timp in preajma lui fai cunostinta cu lesa si zgarda laughing desi poate ii cam tarziu si nu vei reusi din cauza varstei incearca totusi, apropo daca ar fi vrut sa o muste pe mama ta ar fi avut atunci ocazia cand a vrut sa il tunda dar nu a facut-o ducetil la medicul veterinar in cel mai rau caz sa ii faca o injectie sa il adoarma si asa ii va face medicul si baita si il va si tunde si daca iti este teama in prezenta lui mai bine stai la locul tau si ii lasi pe cei mari sa se ocupe de el bye, bye si multa, multa bafta!

| Yuukyy a răspuns:

Hm...poate e doar putin speriat din cauza a ceea ce s-a intamplat si de aceea a deveni irascibil in privinta oamenilor.Nu are incredere deoarece crede ca vrei sa-i faci rau! trebuie sa-l iei usor sal hranesti sa incerci sa-l mangai! Fii grijulie cu el atat! asta e important!

| Yuukyy a răspuns:

Apropo poate a imbatranit si el deoarece are 9 ani!

| NoNameJunior explică (pentru Yuukyy):

Ştiu că a devenit "moşuleţ"laughing Dar nu este vorba de asta.El de când a avut accidentul este aşa, nu din cauza vârstei.
Mulţumesc oricum!

| cookyemadyeu a răspuns:

Cainele probabil se simte singur.Ai trebuie mai multa iubire.

| Miickeii a răspuns:

happy Bumă, încă nu e târziu se poate înblânzii, i-al cu ușurelul fă ce-i place lui scoate-l la plimbare, joacă-te cu el dă-i să mânânce, mângâie-l.Se va schimba el big grin totu-i posibil. Baftă :*