| irinam22 a întrebat:

Bună, am 2 peștișori beta iar astăzi când faceam curat i-am pus în niște pahare și unul a sărit. Cred ca a stat ceva pe jos dar acum se poartă ciudat și nu stiu ce sa fac. Își va mai reveni?

2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Daca a stat mult fara apa... e ca si omul fara aer.
Asteapta sa vezi, poate ai noroc si isi revine.

| Damica a răspuns:

Acești pestisori sunt in general mai sensibili.
Ei își iau oxigenul de la suprafață, nu prea ai cum sa il ajuți.
Data viitoare când faci curat, aspira cu un furtun mizeria de pe fundul acvariului și scoți din apa maxim un sfert, iar apoi completezi cu apa stătută (apa direct de la robinet conține clor, daca o lași 1-2 ore se evapora)
Sfat: ai grija sa nu fie 2 masculi împreună pentru că se bat, dar același lucru se poate întâmpla și când e pereche, daca masculul nu accepta femela, o bate până moare.