| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am revenit din nou aici pentru ca am mare nevoie de ajutorul vostru.
Eu stau la apartament si imi doresc enorm de mult un animal de companie. Stiu ca asta inseamna o mare responsabilitate dar nu imi doresc un catel ci un iepuras de apartament (asa este demunirea lui din petshop uri). Initial ai mei au fost de acord pana acum cateva zile cand au inceput sa si faca probleme ca o sa fie greu si ca o sa miroasa foarte urat si chestii care impiedica detinerea acestuia.
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi sau idei cum as putea sa ii fac sa accepte acest lucru in conditiile in care le am promis pe cuvant ca doar eu o sa ma ocup de animalut si ca devine ca o responsabilitate in plus doar pentru mine (precizez ca vreau sa merg mai departe pe Facultatea de Medicina Veterinara si mi se pare un motiv in plus acest lucru pentru a avea un iepuras).

Răspuns Câştigător
| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

In primul rand nu va mirosi nimic urat daca faci curatenie cum trebuie in cusca iepurelui, din cate am auzit iepurii pot fi invatati la litiera (eu stau la tara asa ca nu am incercat pana acum ca nu a fost nevoie). Iepurii in general sunt animale curate si incearca sa evite mizeria. Nu necesita foarte multa atentie insa mananca destul de mult si se usureaza destul de mult deci probabil va trebui sa ii faci curat destul de des. Nu stiu exact cum sa iti poti convinge parintii dar le poti spune ca nu e chiar asa de rau sau neigienic sa tineti un iepure. P.S: desi iepurii sunt animale dragalase nu sunt foarte interesanti ca animale de companie. Mai degrama as lua o pisica

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei o pisica, ca-i mult mai curata si mai putin pretentioasa si bolnavicioasa, ca un iepure.
Cat despre expresia folosita de tine cu mersul "PE facultate", mi se pare un pic imposibil, ca ar trebui sa te urci pe cladirea facultatii, ceea ce nu ar fi nici normal si nici sanatos, dar, ai putea merge "LA facultate", asa cum ar face orice copil normal, care doreste sa se inscrie la o unitate de invatamant superioara.

| MiraTimiriazevskaia a răspuns (pentru Violleta2022):

Hey, bună. Am tot vazut raspunsuri de ale tale pe la diverse intrebari si voiam doar sa iti spun ca ai un umor prea bun si voiam sa imi exprim aprecierea laughing) byyyeee

| Doja a răspuns:

Inainte de a-ti lua iepure trebuie sa stii urmatoarele lucruri:
1) vei avea masline de iepure peste tot
2) va trebui sa treci pe wireless si sa captusesti absolut toate cablurile cu scoci (altfel vor fi roase)
3) vei avea par. FOARTE mult par. In cazul in care cineva are probleme cu inima sau respiratia, nu va fi ok
4) poate fi dresat sa faca pipi la litiera. Daca totusi nu reusesti asta, urina de iepure este similara cu sangele extraterestrilor din alien - trece prin orice, ramane in orice mai putin gresie.

> am avut iepure in bucatarie pentru 2 saptamani cand exista linoleu pe jos. A ramas efectul (subtil ce-i drept) pana am schimbat linoleul dupa niste ani.