| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!

Am revenit din nou aici pentru ca am mare nevoie de ajutorul vostru.

Eu stau la apartament si imi doresc enorm de mult un animal de companie. Stiu ca asta inseamna o mare responsabilitate dar nu imi doresc un catel ci un iepuras de apartament (asa este demunirea lui din petshopuri). Initial ai mei au fost de acord pana acum cateva zile cand au inceput sa-si faca probleme ca o sa fie greu si ca o sa miroasa foarte urat si chestii care impiedica detinerea acestuia.

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi sau idei cum as putea sa ii fac sa accepte acest lucru in conditiile in care le-am promis pe cuvant ca doar eu o sa ma ocup de animalut si ca devine ca o responsabilitate in plus doar pentru mine (precizez ca vreau sa merg mai departe pe Facultatea de Medicina Veterinara si mi se pare un motiv in plus acest lucru pentru a avea un iepuras).

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Ca sa-i convingi e nevoie de multe insistente. Oamenii renunta greu la hotărârile lor. Cine e mai hotarat castiga. Ori tu renunti la iepuras ori ei il accepta.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Sa stii ca chiar miros foarte urat. Mai castigat ai fi cu un catel. Un yorkshire de exemplu. Este foarte mic, nu miroase si daca e tuns nici nu lasa par si ai si cu ce sa te joci si sa iesi la plimbare. Asa cu iepurele ce faci?

| Atim a răspuns (pentru sofisis):

Aici tin sa te contrazic. Iepurașii nu miros urat, ce miroase urat este urina lor (in special cand vorbim despre un mascul necastrat). Problema cu mirosul apare din cauza ca majoritatea oamenilor ii tin in custi mici si iepurasii respectivi dorm in propria urina. Si normal ca prind miros. Aceeasi problema apare cu orice animal tinut in astfel de condiții.(inclusiv cateii tinuti in țarc) Problema asta se rezolva simplu. Iepurasii, asemeni pisoilor, pot invata foarte usor sa folosească o litiera. Atâta timp cât acea litiera este curățată regulat, orice problema legata de mirosuri dispare. Chiar dacă iepurasul este tinut în cusca, exista litiere speciale pentru coltul custii.
Eu stau intr-o garsoniera destul de micuța si am un iepuras de companie (femela). Nu am tinut-o niciodată in cusca, are o litiera in baie unde isi face treburile, asemănător unei pisici, iar in restul timpului este libera sa țopăie prin casa. Iepurașii, spre deosebire de catei, nu necesita la fel de mult timp, ei sunt activi doar dimineața si seara, in timpul zilei dorm, ceea ce ii face animale ideale pentru oamenii care lucreaza sau merg la școala/facultate in timpul zilei. Deci cât esti plecat de acasă stii ca doarme, iar dimimeata si seara (cand majoritatea oamenilor sunt acasa) sunt foarte jucăuși și afectuoși. Lumea tinde sa creada ca sunt animale de fermă urat mirositoare care nu fac niciodată nimic pentru ca asta e singurul context in care au văzut iepurași, dar asta tine strict de stapan, nu de iepure. Într-o cusca de 50cm si normal ca nu poate face mare lucru.