| Antonia797 a întrebat:

am si eu o intrebare, de cateva luni incerc sa imi determin parintii sa imi cumpere si mie un hamster, stau la curte, mama nu sufera animalele, iar tata spune ca nu vrea " sobolani ", imi doresc foarte mult un hamster si i-am propus sa imprumut hamsterul unei prietene o saptamana ca sa vada ca am grija de el, nu stiu ce sa mai fac... Am incercat sa glumesc cu el si i-am zis ca am cumparat unul, s-a suparat foarte tare... Incep sa cred a nu o sa am un hamster niciodata

Răspuns Câştigător
| Pisiicuta a răspuns:

Asa sunt mamele.M-am rugat o saptamana de ea si a zis ca nu ii plac si sunt sobolani.Peste inca o saptamana o rugasem sa imi cumpere unu ca o sa fac curat de fiecare data si o sa il ingrijesc, etc..In 2 zile m-am trezit cu o cusca si un hamster.
Asa sunt tatii, niciodata nu vor dar TU trebuie sa schimbi situatia! Spune-i ca tu nu ai nici o pufosenie mica care sa te iubeasca si cu care sa te joci. Explicai acelasi lucru ca si mamei.
Sa faci si un botic dulcewinking big grin
Daca sunt mai dulci poate iti cumpara big grin
Iti doresc o zi placuta si un hamster cu o cusca :* :* :*

5 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Eterna problema cu parintii... Nici nu stiu cebsa zic, trebuia sa le zici de Craciun sau de ziua ta cabe tot ce iti doresti mai mult si ninic altceva nu vrei. Eu am avut hamster si te sfatuiesc ceva, ia mai bine un "purcelus de guinea" (cobai) - sint mult nai prietrnosi, nu musca niciodata si cand vii acasa se bucura si tiuie. Hamsterul in mod normal doarme ziua dar cobaiul doarme noaptea, ca si tine. Si ca pret sunt poate putin mai scumpi, dar sunt ieftini.
Iti doresc noroc

| Tudor947 a răspuns:

Te inteleg. Eu am un hamster, am. trecut exact prin ce ai trecut tu. sa ii spui la mama ta ca nu miroase. trebuie sa ii schimbi rumegusul de 3 ori pe saptamana. e o responsabilitate mare. trebuie sai ii dai de mancare multa si apa daca nu ii dai apa o poti inlocui cu morcov, castravete, telina. hamsteri mananca aproape orice. trebuie sa te joci cu el destul de mult. Eu l-am pus intr-un acvariu. SPER CA TE-AM AJUTAT. Spor!

| Daya25less a răspuns:

Um, parintii tai sunt foarte severi, cred. Si mama era asa cand am vrut sa iau un caine de pe strada. Nici nu a vrut sa auda. Dar eu l-am luat indiferent de parerea ei si acum si ea tine la el foarte mult. In cazul tau, nu stiu daca o sa fie la fel. Incearca sa-i imbuni. Fa o fapta buna...sau ia o nota foarte buna. Fa ceva pentru care ei sa fie de acord sa-ti ia ce vrei tu doar ca tu sa faci sau sa reusesti acel lucru. Sau poate reusesti sa-i convingi sa iei alt animal. O alta solutie ar fi, ca atunci cand mergi in vizita la prietena ta, poate ii duci si pe ei, si reusesti sa le atragi atentia spre hamster. Poate daca il vad cum se comporta, cum se joaca sau cat de dragut e, o sa-si schimbe parerea. Oamenii se ataseaza de animale pe masura ce petrec mai mult timp cu ele. In rest, mult noroc.

| MarriaGIoana a răspuns:

Sa iti spun cum am facut si eu laughing
Am facut o lista cu lucruri pro si contra, dar am pus accentul pe pro. Si asa am castigat laughing

| ergoproxy123 a răspuns:

Pai mai intîi trebuie sa spui adevarul si apoi sa-i rogi frumos dupa promiti ca vei avea grija de el si promiti ca nu vei mai glumi asa...^^