| Kqzu97 a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa-mi cumpere un hamster? Pt ca deja mi-au cumparat un caine si o pisica si acum nu vor sa-mi cumpare pentru ca au spus ca nu o sa am grija de el cum nu am avut grija de caine si pisica.Eu imi doresc mult un hamster si pe mama aproape am convins-o dar inca mai trebuielaughing. Ajutati-ma va rog. Funda

8 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Pai in primul rand sa stii ca hamsteri nu sunt asa de usor de tinut cum crezi tu
mie mi-a scapat de 2 ori dar l-am gasit in cosul de gunoi
si sa stii ca cheltui destul de mult cu el
cusca[50lei]+Hamster[20lei]+mancare[4lei]+adapator[6lei]+mai multe=100 lei
ma rog poti sa iti iei si o cusca echipata
eu am dat 50 de lei pe ea
worried da ma rog faci cum vrei
dar sfatul meu este ca ar trebui sa il iei si sa vi cu el acasa:d
de ex
mama si sora il ura si nici macar nu il vazusera dar cand l-au luat in mana si altele le e drag de el love struck nu lar mai lasa

| just for me a răspuns:

Daca nu te ocupi cum tb sa celelalte animale ce rost are, doar de frumusete sa chinui animalul? chiar daca e un animal mik tb sa ii oferi mai mult decat apa si mancare. tb sa te joci cu el si sa stai cu el pentru ca altfel moare de singuratate.si nu mai zic de caine si de pisika. pe langa faptul ca tb sa le oferi apa, mancare si curatenie, tb sa ii dresezi, mai ales pe catelus, sa te joci zilnic cu ei, sa scoti cainele la plimbare si sa le oferi afectiune pentru ca sufera de plictiseala si singuratetae dupa aceea.cine tb sa se ocupe de astea? parintii? nu iti vor mai lua alte animale daca asa te porti, eu zic ca un animal nu il iei ca ti-l doresti in casa si apoi lasi aproape totul pe mana parintilor. oferale animalelor tale jocuri si afectiune, stai cu ele mult.

| KissStarDee a răspuns:

Poftim? Trebuie sa pticepi ca e o mare responsabilitate cand iti achizitionezi un animal, mai ales o creatura asa sensibila ca un hamster, ei ies din custi, se pierd usor, sunt foarte sensibili, cauta pe net lucruri bune de zis despre hamsteri si arata-i si poze cu hamsteri mici si draguti, succes!

| gabriela007 a răspuns:

Daca nu stii sa ai grija de caine, de ce mai vrei animale?

| Kqzu97 explică:

Nu intelegeti, eu am grija de acele 2 animale dar ei spun ca pe cat trebuie, adica le dau apa, mancare le fac curat etc dar ei vor mai mult, dar de un hamster stiu sa am grija pentru ca sunt animale micute.

| eek a răspuns:

Ideea e ca daca nu ai grija de el chiar nu are rost sa ti cumperi pentru ca sunt foarte sensibili si mor foarte uros daca nu le dai mancare sau daca nu el faci curat zilnic.nu te sfatuiesc sa ti cumperi...

| pinkydoll a răspuns:

Pai fii mai atenta cu celelalte animale pe care le ai :ai grija zilnic de ele si vazand ca ai grija de ele poate iti vor cumpara si un al treilea animal de companie... sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu

| Nicoletta_9240 a răspuns:

Ai grija de caine si de pisica si dovedeste-le parintilor ca esti responsabila big grin Succes!