| wpAbby a întrebat:

Revin cu o întrebare, am 2 hamsteri sirieni,un mascul și o femela (ii țin în custi diferite) iar masculul este ok,dar femela este destul de grăsuța,își tot sapa în rumegus,este posibil sa fie însărcinată? Pe amândoi i am cumparat de la kaufland,astăzi femela, de mult masculul.Ma gândeam ca a făcut pui cu un hamster de prin cușcă în care a stat.Mulțumesc!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E posibil să fie și gravidă. În cazul ăsta, așteaptă-te în vreo 2 săptămâni la vreo 12 puiuți, pe care după vreo 10 zile va trebui să-i separi de mama, că, săraca de ea, va fugi de ei, ca de dracu' (o s-o lași pe la ei doar în vizită, scurtă, cât să vadă că sunt ok și au de toate; vei vedea cum o aleargă peste tot), iar după ce și cei mici vor începe să se bată între ei, va trebui să iei vreo 12 note de 10, ca mami să fie cât mai generoasă și să ia câte o cutie mare pentru fiecare. Ce o să mai ai de îngrijit și alintat! big grin

| wpAbby explică (pentru NOname):

Sunt 6 pui big grin Mersi mult

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Ai scăpat doar cu 6? big grin Fain!
Să-ți trăiască!

Cât sunt mici, nu-i deranja; și nici după ce vor mai crește, nu-i lua în brațe, pentru că primele luni de viață sunt foarte fricoși și pot fi ușor traumatizați; lasă-i să vină în timp singuri la tine, să te miroase fără frică, să se obișnuiască cu vocea ta, cu prezența, dă-le timp!

| wpAbby explică (pentru NOname):

Dap,doar ca eu nu voi putea sa ii țin și ii voi dona de unde am luat hamsterul deoarece nu ii pot tine pe toți, dar voi aștepta pana vor creste

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Să nu cumva să-i lași la vreun petshop! Este un chin pentru animale și încurajarea celor care îi chinuie, îi exploatează.

Mai bine dă niște anunțuri online, cum că îi dai pe mâini bune, având grijă ca cei, care vor suna, să nu aibă copii mici, care să-i terorizeze pe hamsteri și să aibă toate condițiile necesare - roată, căsuță, o cușcă mare, nisip etc -, le explici ce și cum, îi pui să se documenteze și abia după ce îndeplinesc toate condițiile, lași animăluțul pe mâinile lor. Compune un anunț cuprinzător, ca să fii sunat doar de cei, care se încadrează în cerințele tale (eu așa am făcut). Astfel măcar ai o oarecare asigurare, că animalele vor avea o viață relativ bună.