| Funditza88 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare. Maine o sa imi cumpar doi perusi : un mascul si o femela.Eu incerc sa la fac un program de zbor si de mancare, joaca etc.

1.Cand cumpar o cusca, imi da adapator si hranitor?

2.Pentru ca amandoi sa fie multumiti si sa nu se bata m-am gandit sa mai cumpar inca un hranitor, adapator si un legan.Cat ar costa acestea?

3.De cate ori pe zi se hranesc perusii? In ce momente a le zilei?

4.Cate zboruri sunt necesare pe zi la perusi?

5.Cam ce jucarii as putea sa la cumpar? Cat ar costa acestea?

6.Care aroma de os de sepie este mai buna pentru perusi?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| hinatakaname a răspuns:

Apropo, nu le poti face program de mancare. Mananca cand le e foame. Si mai bine ii tii impreuna, nu separat (imi inchipui ca asta vrei sa faci din cauza programului de joaca.)

Si te-ar costa intre 100-150 (cu cusca cu tot, insa depinde si marimea.)

Si cu nisipul ziceam sa nu uiti sa le pui in hranitor, in caz ca nu am fost clara. Doar ma corectez si eu pe aici.big grin

Te rog sa ai mare, mare grija de ei, pentru ca sunt niste companioni extraordinari!

Apropo, in primele doua saptamani nu le da drumul din cusca. Trebuie sa se invete cu locul si sa stie unde ai ferestre si alte chestii transparente. Oricum, mai bine tragi perdelele cand ii lasi sa zboare. Si daca esti dispusa sa cureti dupa ei, ii poti lasa afara toata ziua. VOr intra ei in cusca sa manance si sa bea, si chiar si noaptea, sa doarma. Pentru asta insa trebuie sa-i lasi liberi cateva zile (de la ce ora vrei tu, dar sa stea afara macar o ora) si seara sa-i prinzi si sa-i bagi la loc. Se vor obisnui si vor intra singuri. Ai grija insa, ciupesc! Incearca sa folosesti o manusa din aceea pentru gatit sau un prosop, ceva, pana se obisnuiesc cu tine.
Si sa nu-i strangi. Tine-i doar asa incat sa nu scape. Eu ii lasam sa urce in sus (sa-mi alunece ca sa scape, entru ca ei iti vor urca in sus, pe piept) si puneam cealalta mana deasupra lor. Astfel nici nu-i strangeam si nu imi scapau.

Papagalii profei mele de bio nici nu-si faceau treburile oriunde, ci intr-un loc specific (pe un carton de pe un dulap, cred.), deci pot invata si asta.
Ai grija cu ferestrele deschise si usile cand le dai drumul.

OK, daca imi mai aduc aminte de ceva, ma intorc.laughing

Ah, si sa stii ca puisorii astia simt cutremurele! Ai mei intr-o seara acum vreo 4-5 ani erau foarte agitati (Pe la 11, cand ei dorm daca sunt in intuneric) si la 5-10 minute dupa ce a inceput galagia a fost un cutremur (mic, dar totusi).

Si sa nu-i tii intr-un loc unde e curent, nici vara, nici iarna. Sunt pasari tropicale, si sunt foarte sensibile la chestiile astea. Sa nu le tii nici in frig. Am vazut pe cineva vanzand papagali pe o vreme vanturoasa, si nici macar nu acoperisera cusca. Cruzi oameni...

Daca ai nevoie de ajutor cu ceva, nu ezita sa intrebi. Iubesc pasarile astea mici si as face orice sa ajut pe cineva sa le faca o casa buna!

3 răspunsuri:
| hinatakaname a răspuns:

Nu stiu cu custile, insa cu zborul e cat mai mult cat mai bine, ii poti hrani dimineata, dar ai grija sa-i hranesti zilnic, pentru ca daca nu primesc mancare 2 zile consecutiv mor. Nu cred ca se vor bate pe mancare, deci nu e nevoie sa le cumperi adapatoare si asa diferite. Oricum vor manca din unul singur (sau cel care e mai aproape, dar niciodata nu vor sta sa se gandeasca care e al caruia).

In afara de leagan, nu-ti recomand sa le cumperi jucarii. Chiar si cele de la petshopuri sunt foarte periculoase, deoarece sunt pasari mici si fragile. Cred ca daca le ei pur si simplu un os de sepie se vor descurca.

Nu uita sa le pui nisip!

Am avut perusi timp de 11 ani, am avut chiar si pui!happy Daca te trezesti cu oua, fa-le un cotet special (tatal meu a facut o cutie cu capac si cu o gaura cu diametrul de vreo 4-5 centimetri in fata), si nu atinge puii pana nu ies. Stiu ca unii zic ca nu se va intampla nimic, insa eu zic ca nu merita sa risti.

Sper ca te-am ajutat, si sa ai mare grija de ei! Nici nu stii ce pot sa faca.

Apropo, nu le da sare, sau cat ii lasi sa zboare sa nu lasi nimic uleios sau cu sare la vedere, sa nu incerce sa manance. Vor muri.

Mie mi-au mancat din palma (si chiar din gura, oricat de scarbos ar suna.laughing). Le poti cumpara o oglinduta, una dintre papagalitele mele o lingea toata ziua. Narcisista.laughing Se vor juca cu tot ce staluceste, inclusiv cu lantisoarele pe care le porti, daca ii lasi si daca nu le e teama sa stea pe umerii tai. Daca porti tricouri fara maneci, te avertizez ca gadila!laughing

Mult noroc!

| hinatakaname a răspuns (pentru hinatakaname):

Apropo, nu le poti face program de mancare. Mananca cand le e foame. Si mai bine ii tii impreuna, nu separat (imi inchipui ca asta vrei sa faci din cauza programului de joaca.)

Si te-ar costa intre 100-150 (cu cusca cu tot, insa depinde si marimea.)

Si cu nisipul ziceam sa nu uiti sa le pui in hranitor, in caz ca nu am fost clara. Doar ma corectez si eu pe aici.big grin

Te rog sa ai mare, mare grija de ei, pentru ca sunt niste companioni extraordinari!

Apropo, in primele doua saptamani nu le da drumul din cusca. Trebuie sa se invete cu locul si sa stie unde ai ferestre si alte chestii transparente. Oricum, mai bine tragi perdelele cand ii lasi sa zboare. Si daca esti dispusa sa cureti dupa ei, ii poti lasa afara toata ziua. VOr intra ei in cusca sa manance si sa bea, si chiar si noaptea, sa doarma. Pentru asta insa trebuie sa-i lasi liberi cateva zile (de la ce ora vrei tu, dar sa stea afara macar o ora) si seara sa-i prinzi si sa-i bagi la loc. Se vor obisnui si vor intra singuri. Ai grija insa, ciupesc! Incearca sa folosesti o manusa din aceea pentru gatit sau un prosop, ceva, pana se obisnuiesc cu tine.
Si sa nu-i strangi. Tine-i doar asa incat sa nu scape. Eu ii lasam sa urce in sus (sa-mi alunece ca sa scape, entru ca ei iti vor urca in sus, pe piept) si puneam cealalta mana deasupra lor. Astfel nici nu-i strangeam si nu imi scapau.

Papagalii profei mele de bio nici nu-si faceau treburile oriunde, ci intr-un loc specific (pe un carton de pe un dulap, cred.), deci pot invata si asta.
Ai grija cu ferestrele deschise si usile cand le dai drumul.

OK, daca imi mai aduc aminte de ceva, ma intorc.laughing

Ah, si sa stii ca puisorii astia simt cutremurele! Ai mei intr-o seara acum vreo 4-5 ani erau foarte agitati (Pe la 11, cand ei dorm daca sunt in intuneric) si la 5-10 minute dupa ce a inceput galagia a fost un cutremur (mic, dar totusi).

Si sa nu-i tii intr-un loc unde e curent, nici vara, nici iarna. Sunt pasari tropicale, si sunt foarte sensibile la chestiile astea. Sa nu le tii nici in frig. Am vazut pe cineva vanzand papagali pe o vreme vanturoasa, si nici macar nu acoperisera cusca. Cruzi oameni...

Daca ai nevoie de ajutor cu ceva, nu ezita sa intrebi. Iubesc pasarile astea mici si as face orice sa ajut pe cineva sa le faca o casa buna!

| NoName23 a răspuns:

1 Hranitorile si adapatorile nu sunt incluse si costa cam 3-4 lei fiecare.
2.Cumpara-le un leagan si un cuib spatios.
3. Iihranesti dimineata si la pranz!
4.nu e neaparat nevoie de zboruri...

| Funditza88 explică (pentru NoName23):

Multumesc pentru raspunsurile date, mi-am cumparat perusii ( amandoi albastrii) cusca -55 lei (totul inclus), perusii 60 lei, mancare : 6 lei (am primit si la cusca dar am mai luat eu si cusca este foarte mare nu din cele mici), nisip 2 lei si cam atat.Le dau drumul zilnic de 1-2 ori cate odata cand vreau sa ma juc cu ei de 3-4 oei pe zi.Multumesc de sfaturi. happy