| Panteraa a întrebat:

Am 2 perusi si 3 intrebari:
1). Ce pot sa le mai pun in colivie pe langa huta, oglinda, os de sepie, bete de stat, mancare, tuburi pentru apa si cadita de baie? cusca mea are toate astea dar ce se mai poate pune in ea? Inafara de cele mentionate.
2). Perusii mei sunt fricosi. Adica doar unul (masculul) are putin curaj si nu ii e frica dar nu foarte mult. Ce as putea sa fac sa nu mai fie asa fricosi?
3). Nu vor sa manace nimic in afara de mancarea lor. Cum pot sa ii invat sa manace si altceva? pls help dau funda+vot

Răspuns Câştigător
| Sebitza a răspuns:

1) NU mai ai ce pune in cusca deja e acum mult
2)Ca sa nu mai fie fricosi vorbeste cam 2-3 ore pe zi cu ei si incearca sa ii iei pe deget sa le intinzi degetu si sa se ridice pe el
3)Dupa ce au scapat de frica le dai si mancare de care vrei tu pentru ca si perusii au ceva in mintea lor nu au incredere in tine

Crede ma am si-o eu perusii

1 răspuns:
| Antonika_Anto_1994 a răspuns:

1)Depinde de marimea coliviei.
2)Ar trebui sa le acorzi mai multa atentie si sa vorbesti cu ei calm.
3)Prefa-te ca mananci tu si ii poti convinge, sau poti rade ce vrei sa le dai in mancare si asa vor da de gust.