| Traveler22 a întrebat:

Buna, TPU!
Am si eu o întrebare. Pisica noastra a avut complicații la naștere, motiv pentru care am dus-o la veterinar si el i-a făcut cezariana. De când am adus-o acasă, ea e foarte nervoasa, agresiva si sta singura, nu agreeaza pe nimeni si nici nu se apropie de puii ei. Daca ii aducem un pui, mârâie si fuge.
Veterinarul ne-a spus ca ea are lapte, doar ca nu vrea deloc sa stea cu ei. O sa o ducem si azi la veterinar, pentru o injecție ce trebuie făcută, vom mai vorbi si cu el despre situatie.
A mai fost cineva in situația asta? Oare își va reveni pisica, o sa ii primească pe puisori? Pana atunci avem noi grija de ei (ii hrănim cu biberonul etc), dar ne va fi destul de greu pe termen lung.
Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| XxKAMELIAxX a răspuns:

Buna! Nu stiu ce sfat sa-ti dau...dar vreau sa te intreb ceva.
Sper sa nu te deranjez, darbig grinaca te duci azi la veterinar, poti sa intrebi veterinarul. daca un motan are capuse pe el, si nu i le scot.i se intampla ceva? I-am scos doua capuse, acum cand a venit in casa am observat ca mai are 3 capuse, i-am scos doar una, celelalte doua nu mai reusesc.te rog foarte mult!
Daca nu ii scot capusile, i se intampla sau nu ceva?(am 14 ani si nu pot sa merg singura la veterinar, mama si tata nu vor sa mergem la veterinar, adica ..mdea..si doar eu ii scot capusile.m-am saturat sa-i mai scot capuse, mi s-a facut scarba deja sad ]. Sper sa nu fie niciun deranj...

| Felys a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Iti voi raspunde eu la aceasta intrebare.In primul rand capusele sunt purtatoare de anumite boli care le transmite cand paraziteaza pe cineva si poate lua si omul ca de pilda babesioza care poate fi chiar mortala daca nu este tratata.Pentru a fi sigura ca pisica ta nu face boala o poti vaccina si in felul asta va fi imuna la ciupiturile de capuse.Mai poti sa folosesti si diferite produse pentru deparazitare dar toate astea se fac tot la veterinar si daca parintii tai nu vor sa se implice in tratamentul animalului nu poti face nimic.Cat priveste scosul capuselor uneori poti face mai mult rau decat bine daca la extractie ramane capul in pilea animalului.Cea mai buna metoda este sa iti convingi parintii sa faca o vizita la veterinar si te va scuti de multe batai de cap

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru Felys):

Iti multumesc mult!