| YoULoVeAnGeL a întrebat:

Buna TPU, am un bischon de un an, este extrem de atasat de mine, nu il pot lasa la nimeni pentru ca plange in continuu. Noi stam la apartament si eu cat si iubitul meu muncim, asa ca suntem nevoiti sa il lasam singur, doar ca toata ziua plange, cherlaie. Am gasit biletele pe usa, nu stiu ce sa fac cu el... nimeni nu vrea sa il tina 1-2 zile pentru ca si la curte nu se joaca decat daca sunt pe langa el. Nu l-am cocolosit deloc daca va ganditi la asta. Chiar am evitat pe cat posibil. Cand era de o palma il lasam jos, in cosulet. Am impresia ca se trage si din gena lui. Dresajul are vreun efect?

1 răspuns:
| Skarr a răspuns:

Cand sunt singuri pentru mult timp cainii fac separation anxiety. D aia se zice ca daca n ai timp sa stai cu un caine mai bine iti iei pisica ca sa nu se intample chestii d astea Pisicile sunt mai independente si se descurca singure. Pe cand cainii nu poti sa Ii lasi singuri pentru mult timp. Dresajul poate sa aiba efect facut de cineva cu experienta desi are deja 1 an deci nu stiu daca e asa usor.