| Ushhher a întrebat:

am un catel de 2 luni Akita American si cand o sa fie mai maricel as vrea sa fie foarte agresiv. Cum as putea face in asa fel incat sa fie foarte agresiv cu strainii? Am auzit ca prin ciupituri pe blana sau tragerea usora a varfurilor urechilor dar nu sunt sigur...

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu trebuie sa il chinui ca sa fie agresiv, ceea ce spui tu e o joaca, de obicei se procedeaza la o turtuarea fizica si psihica a cainelui, lovituri, inchis intr-o cusca, lucruri traumatice pentru caine.
Cand o sa creasca, adica sa devina matur, dupa 1 an, o sa stie cum sa te pazeasca si cat de rau sa fie cu strainii. Lasa-l sa isi faca datoria, nu degeaba se spune ca este cel mai bun prieten al omului.

| KawaiiiPanda a răspuns:

NU! Nu sunt de acord cu aceste lucruri.Nu-l chinui. Nu-i de ajuns ce-i in adaposturi? Va stii el mai in colo cand va intra cineva in curte ce sa faca. Stai linistit, vazandu-l asa mai maricel si cum latra nu va intre nimeni in cutre de el.