| alinae a întrebat:

Buna TPU.Am un catelus, care are 4 luni. El a avut un virus 'parvoviroza canina' si l-am tinut in casa. A supravietuit. El a stat in casa, si s-a dezobisnuit sa mai faca afara.Azi l-am dus afara de 2 ori, dupamiaza si seara, dar tot in casa face, il pot invata cumva cum sa faca afara? Funditaaa! :*

3 răspunsuri:
| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Am avut si eu problema asta acum este mic si nai ce sa-i faci...dar mama de cate ori facea in casa o baga cu nasu...e o tehnica care ne-au recomandato multi oameni sper ca te-am ajutat

| Ionutzsa a răspuns:

In primul rand, sa-l scoti afara de 2 ori pe zi sa stii ca e foarte putin pentru un catel de 4 luni. Pana pe la vreo 6 luni, cateii ar trebui scosi din 3 in 3 ORE, bine acum nu te pune nimeni sa te cronometrzi, insa incearca sa-l scoti cat mai des afara, tine cont ca ei cu cat sunt mai mici cu atat fac mai des si de abia dupa 6 luni poti scote catelul de vreo 3 ori pe zi. Si eu am o catelusa de 8 luni si a fost destul de greu sa o dezvat de facutul in casa, m-ai ales ca ramanea singura 5-6 ore pana veneam de la scoala, dar acum o scot cam 3 ori pe zi si nu mai am probleme cu ea.

| Ionutzsa a răspuns:

Si inca o chestie, cand il scoti afara i-a cu tine un biscuit care ii place sau ceva, si daca e baiat bun si face ce trebuie, da-il, lauda-l, mangaie-l si chestii de genul. Daca face in casa eventual "pedepseste-l", gen: nu-i mai da atentie, etc...