| Catelusdragut123 a întrebat:

Bună TPU! Am un cățeluș mic de aproximativ jumătate de an. Am văzut ca de câteva zile, se duce la cotețul găinilor și aduce cate un ou în ograda, îl mănâncă, dar cojile le lasa acolo. Tata a observat de câteva ori, și s-a supărat. Azi dimineata, a găsit 3 oua mancate fără coaja și insinua ca tot cățelușul le-a mâncat, asa ca a inchis-o...ce as putea sa fac ca să se dezvete? Nu vreau sa o lovesc, sau sa o inchid/leg. Mulțumesc! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| fantomita21 a răspuns:

Felicitări pentru că ai un cățeluș atât de inteligent și curios, dar într-adevăr, nu este deloc sănătos sau sigur pentru el să mănânce ouă crude și să lase cojile acolo.
Încercați să-i oferiți cât mai multe oportunități de joc și activități de stimulare mentală pentru a-l distra și a-i păstra interesul în alte activități. O plimbare lungă, jocuri cu mingea sau alte jucării, sau antrenarea în diverse trucuri îi vor da ocazia să se concentreze pe altceva decât pe vânarea de ouă.
Asigurați-vă că cățelușul dvs. are suficiente proteine ​​în dieta sa. Uneori, comportamentul de a mânca ouă poate fi cauzat de o dietă neechilibrată.
Dacă cățelușul dvs. are acces la zona cu păsări și ouă, încercați să limitați sau să restricționați accesul lui. Păstrați cățelușul într-o zonă îngrădită sau supravegheati-l atent atunci când este în afara casei.
Laudati-l și recompensați-l când face alte lucruri bune și ignorați-l sau îndepărtați-l calm de ouă atunci când încearcă să le mănânce.
O zi buna va doresc!
Sper ca am fost de ajutor

| Catelusdragut123 explică (pentru fantomita21):

Mulțumesc mult! O sa încerc

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Nu vreau sa o lovesc, sau sa o inchid/leg". Roaga-l frumos! Poate te asculta! In ce hal am ajuns sa ne fie frica sa dresam un caine! Dresajul se face cu lesa. Il legi, pui un ou in cuibar si din lesa spui "nu" si-l tragi, cand vrea sa se apropie. Cand nu se mai aproprie il recompensezi cu hrana. Vorba trebuie sa fie tare, sigura si sa te uiti la el fara sa-i zambesti. Trebuie sa inteleaga cine-i stapanul si nu va intelege altfel. La animale asa se stabileste ierarhia in haita.

| Violleta2022 a răspuns:

Hraniti catelul mai bine, ca de foame a ajuns sa manace ouale de la gaini.

| Catelusdragut123 explică (pentru Violleta2022):

E hrănită destul de bine. Ii dau bobite pentru căței, pliculete/conserve și recompense. Câteodată ii mai dau și mâncare gătită.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catelusdragut123):

Probabil nu este suficient, fiindca un caine tanara manaca de ori mai mult decat un caine adult.
Cainele nu fura mancare daca nu ii este foame, iar daca fura oua si le mananca a fost doar pentru ca ii era foarte foame si nu a avut ce sa manance.

| Catelusdragut123 explică (pentru Violleta2022):

Bine, mulțumesc, o sa ii mai măresc doza, deși e rotunda?

| Anonim12235566 a răspuns:

Nu o lega, ia ceva bun, o recompensa pune-i oul in fata si de fiecare data cand da sa il apuce opreste-o spune-i "NU" ferm si recompenseaza si usor usor repeta acest exercitiu de cate ori este nevoie pana invata dar pe parcursul a mai multe zile, saptamani, pana se dezvata poto folosi o lesa cand faci acest exercitiu si sa tragi de lesa de fiecare data cand incearca sa apuce oul. Vezi doar sa nu o tragi chiar foarte tare sa nu o spanzuri naiba. Intre timp pana invata incearca sa o ti departe de cotet