| niggasinparisxxx a întrebat:

Buna,TPU am un husky de 1 an si nu latra deloc, nicicum nu-l pot face sa latre sa fie caine pana la urma, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| flori5 a răspuns:

Sa latre…
Incepe mai intai prin a-l invata CAND sa latre… iar pentru aceasta, poti apela la metoda repetitiei si a recompensei. Alege un cuvant anume pe care sa-l folosesti in timpul dresajului si care sa sugereze cainelui cand are voie sa latre. Un asemenea cuvant poate fi chiar acesta – ‘latra’, sau ‘vorbeste’, ‘spune’. Ideea e ca animalul sa asocieze comanda verbala cu latratul, iar pentru aceasta e indicat sa folosesti o recompensa atunci cand rostesti cuvantul ales. Pana la urma, cainele va invata ‘smecheria’ si va latra ca sa-si primeasca recompensa.
Ps :Cea mai mare greseala si des intalnita in dresaj e sa-ti pierzi calmul big grin

| niggasinparisxxx explică (pentru flori5):

Inteleg ce zici, dar nu latra am incercat sa fac asta sai sugerez dar habar nu are laughing)

| flori5 a răspuns (pentru flori5):

Mersi :*

17 răspunsuri:
| Gabi19971983 a răspuns:

Du-te la un medic veterinar! Sau s-ar putea sa il fi luat batran si sa fie pe moarte! Scuze ca spun asta dar orice e posibil! Funda? :*

| PirvuDaniel1996 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Bah deci a zic in fraza ca are un husky de un an cum sa fie batran

| niggasinparisxxx explică (pentru Gabi19971983):

Are un anlaughing tongue

| Gabi19971983 a răspuns (pentru PirvuDaniel1996):

Daca stii sa citesti..Anuntama! Am zis ca poate cand l-a luat daca nu era pui se putea sa fie batranwinking Mai treci pe la scoala!winking

| Gabi19971983 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Na pai de unde sa stiu eu daca era matur sau nu cand l-ai luat tu!

| PirvuDaniel1996 a răspuns:

De felul lor husky nu prea latra na-i ce sa-i faci latra cand vrea el... nu-ti face griji o sa latre pana la urma

| niggasinparisxxx explică (pentru PirvuDaniel1996):

Problema e ca nu latra chiar deloc, intra si iese cine vrea din curtelaughing) poate sa vina un strain sal ia de lesa si sa-l duca ca merge

| PirvuDaniel1996 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Inseamna k asa l-ai invatat de mic nu prea ai ce sa-i faci e cam greu sa inveti sa latre totusi incearca poate o sa mearga stii cum e vorba "Incercarea moarte n-are "

| IoanaIvi a răspuns:

Poate este din cauza ca ei nu traiesc bine in casele oamenilor. Il chinui atunci cand il ti in casa si poate este trist.
Sper ca te-am ajutat.

| xWhiteTigerx a răspuns:

Frate daca ai da o mama de bataie pun pariu ca latra da trezeste tot cartieru! fundalaughing

| niggasinparisxxx explică (pentru xWhiteTigerx):

Stiu faza cu bataia da nu poti sa-l bati asa pur si simplu, e fiinta ce doamne

| xWhiteTigerx a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

laughing) atunci cheama un din ala care dreseaza caini. animale de la circ si sigur a-l face el

| papaalin a răspuns:

Salut daca nici nu chelacaie sau nu scoate nici un sunet ar putea avea o problema de sanatate, dar daa scoate alte sunete in afara de latrat o sa si latre in curand fara sa ii faci u nimic.

| niggasinparisxxx explică (pentru papaalin):

Urla si chelcaie de numa, mai ales cand i trebuie plimbare sau i bucuros si agitat, faza i ca, cand i aproape sa latre parca il opreste cevalaughing)

| Eric2000 a răspuns:

Prindel de bot si da in stanga si in dreapta (enerveazal) Succes!:*