| niggasinparisxxx a întrebat:

Buna,TPU am un husky de 1 an si nu latra deloc, nicicum nu-l pot face sa latre sa fie caine pana la urma, ce sa fac? nu vrea sa fie agresiv sa rupa tot,vreau doar sa latre cand intra cineva in curte,si sa nu poata sa-l ia cineva de zgarda si sa plece cu el,e foarte bland,prea,rog ajutor, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna ziua! Nu iti fa mari griji pentru ca,rasa husky asa sunt cand sunt mici.Ei mai mult sunt pusi la munca,n u la latrat dar in fine. Daca tu spui ca la fostii proprietari mai latra,luandu-se dupa un alt caine,du-l la un vecin sau la un prieten, cu catei rai care latra, si cred ca, se va lua si dupa acei catei.Dar, nu incerca deloc fazele cu bataia. Poate deveni un caine fricos si va fugi in continuu de tine. Uite bunicul meu are la curte 2 pechinezii si un maidanez.Cu totii, fac rele si mananca gaini.Iar bunicul meu a luat o decizie.Aceea de ai da drumul noaptea, si de a sta legat ziua(maidanezul caci era cel mai rau). Poti incerca si tu.Maidanezul,l-am primit de la cineva si avea coditza taiata.Dar este mai mic de pechinezi si acum,ca este mare, sanatos, plin de vitamine si in forma perfecta alearga repede, se joaca, latra si musca.Un caine se poate dresa foarte usor stand legat.Vecinul meu are un caine tot maidanez si cand era mic era bland ca o oaie laughing acum a il tine legat latra de ma doare si capu'. Incearca si tu astawinking. Poti cauta si pe google un site pe care poti sa navighezi. Daca nu du-te la veterinar si intreaba-l ce ar trebui sa faci.De ex. iti poate spune ca ar trebui sa apelezi la un dresor.Ma rog cam atat stiu.O zi buna!

20 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Toate la timpul lor.La mine cainele abia la 2 ani a inceput sa latre si sa maraie.Incearca sa te joci cu el si sa il enervezi (de ex eu ma prefac ca ii arunc minge si fuge si vine inapoi si apoi ma latra sa eu dau laughing. Incearca si tu.Pa,pa

| JockerStoica a răspuns:

Strangel de bot enerveazal si o sa se mai inraiasca

| paul55 a răspuns:

Salut, pai trebuie sa il bati usor pe fund si il bati pana caand maraie dar daca vezi ca maraie trebuie sa fugi cu 100km. pe ora ca te musca si dupa incepe sa latre.

| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Pai in primul rand husky nu latra, ei doar urla ca si lupii!

| XYZsnick a răspuns:

O fi pisca laughing

| niggasinparisxxx explică (pentru XYZsnick):

Sau poate esti tu prostutahee hee :*

| XYZsnick a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Sai incerca sa il bagi in c*r daca inciatunci nu latra rolling on the floor

| niggasinparisxxx explică (pentru XYZsnick):

Tu invata sa scrii corect si mai vorbimrolling on the floor), panarama mica :*

| Octa00 a răspuns:

Rasa Husky este una blanda, jucausa. Daca voiai sa latre, sa apere casa trebuia sa iei Rottweiler, Ciobanesc German, etc.

| niggasinparisxxx explică (pentru Octa00):

Nu-mi trebuie sa apere casa, nici sa muste imi trebuie sa latre sa stiu cand intra cineva in curte, ca si caine nu mi se pare normal sa poata veni un strain sa-l ia de lesa si sa plece si el sa nu aiba nicio treaba, tie ti se pare?happy

| Octa00 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Nu mi-se pare normal, ai dreptate.Nu stiu, incearca sa il antrenezi, sa te joci cu el. Poate cand mai creste incepe sa latre.

| niggasinparisxxx explică (pentru Octa00):

La fosti proprietari o spus ca mai latra, pentru ca se lua dupa un caine mai mic ce il avea ei, dar ma gandesc ca trebuia sa-i intre in instinct asta nu?

| Octa00 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Asa ar trebui.Adica latratul e ca vorbitul la noi, oamenii.

| niggasinparisxxx explică (pentru Octa00):

Exact,numai ca astia latra cu un fel de urlat, gen lup, da asa ar trebui sa faca cand intra cineva in curte, si nu face numai cand i foarte entuziast

| SirOne a răspuns:

E foarte simplu batel la codita cu ziarul nu tare usor iar apoi ii arati cum sa latre sau ce sa faca daca repeti asta de cateva ori bune va merge.
P.S.:intre fiecare 2 incercari dai o recompensa funda?

| niggasinparisxxx explică (pentru SirOne):

O sa incerc sa vad daca merge si apoi iti dau funda ok?

| niggasinparisxxx explică (pentru SirOne):

Si cum s-ai arat sa latre?laughing)))) sa latru eu, asta nu prea inteleg?

| Bar0639 a răspuns:

Faptul ca nu latra este datorat unei boli ereditare numita paralizie laringiana si este ceva intalnit la aceasta rasa. Nu incerca sa pui bietul caine pe lant sau sa il bati cum spun restul pentru ca nu vei rezolva nimic. Pana la urma bucura-te, eu am tot husky si mereu "comenteza" cand il cert:-)

| Gaiu_Darius_Teodor_1995 a răspuns:

Ar trebui sa il faci mai rau sa te joci cu el putin mai dur

| Marchis_Ionut_1996 a răspuns:

Salut! Am si eu un husky de 2 lunite. Si is foarte curios daca o sa isu faca treaba sau nu ca tot citesc tot felul de forumuir...