| Andrei6w7w a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare despre caini. Am un caine labrador cu lup care cand il scot la plimbare latra, sare la alte animale, etc.( el este dresat, deci nu sare sa muste doar daca vine la mine la mine sau ceva). Doar ca in curte, este foarte prietenos cu toti, chiar daca ma duc la el cu ceva pe fata, fuge de mine. Cum as putea face sa fie mai agresiv in curte, stiu ca nu e neaparat ok, dar la mine se mai sparg case si as vrea macar sa latre ca sa stiu ca e ceva. Tin sa mentionez ca pana la 4 luni el chiar era destul de agresiv doar ca a stat o perioada in cusca pentru ca a trebuit sa inalt gardul si parca s-a inmuiat. Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă ai o astfel de frica, mai bine îți cumperi o camera și o montezi astfel încât să poți urmării de pe telefon când cineva se apropie de locuință.
Probabil că este prietenos în momentul în care tu cunoști persoanele care îți intra în curte( poți sa încui poarta, pentru o siguranță) sa îți cumperi încă un câine, dar cu grija de a învăța să conviețuiasca amândoi ( de a nu ajunge la batai).
Și eu am 4 câini, pot spune ca din ăștia 4, doar unul este mai " periculos" cu străinii, devine neliniștit atunci, încât dacă ar fi liber și fără nimeni prin preajmă, nu știu cum ar proceda( de asta trebuie totuși sa fi atent, este un câine obișnuit, nu unul de la politie, cu instruiri specifice în spate, mai sunt și persoane atât de " rele" încât să încerce să le facă rău.