| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Am un rottweiler de 2 luni jumatate.
Problema este ca nu ma asculta, ii acord foarte multa atentie zilnic dar s-a invatat sa muste, nu tare dar totusi...
Am nevoie de cateva sfaturi sa ma asculte si pe mine pana o sa il duc la dresaj.

9 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Are doar 2 luni, ce ai vrea sa faca, sa-ti stea bibelou, unde il pui acolo sa stea, el pana la 8-9 luni va musca, dar pana la 2 ani va stii sa-si masoare forta muscaturii, isi va da seama cat de tare trebuie sa muste in joaca, Cainele verisoarei mele este un Rottweiller, pana la 8 luni i-a facut mainile verisoarei mele vraiste, era plina de semne, dar mai spre un an a invatat cum trebuie sa muste sa nu provoace rani, rabdare ca si al tau se va da pe brazda buna.

| Felys a răspuns:

Absolut toti cainii musca cand sunt pui, este instictiv, dar in timp ce cresc vei vedea ca muscatura lor nu va mai fi dureroasa si va fi mai mult o joaca pe care o veti impartasii impreuna

| Sonia822 a răspuns:

Trebuie dresaj, ce altceva. Are asta in instinct. Chiar si un caine bland si cuminte poate musca fara ``preaviz``. E instinctul.

Bula
| Bula a răspuns:

Cainele Rottweiler este un caine de lupta, nu de "bloc".
Trebuie dresat foarte atent, altfel va exista pericolul sa-i atace pe cei necunoscuti (de el), dar si pe cei din familie!
OBLIGATORIU, cand il vei duce la plimbare, va trebui sa aiba lesa si botnita, sa aiba cip implantat si vaccinele la zi!

Trebuie sa inveti cum sa-l dresezi!
Ar fi indicat sa-l duci la un centru de dresaj, in perioada de 3-6 luni, respectiv sa-l inveti ca TU esti stapanul lui si trebuie sa asculte /manance DOAR de la tine (si eventual maxim 2 membrii de familie)!

| llleo a răspuns (pentru Bula):

Bagi frica n oameni laughing))

Bula
| Bula a răspuns (pentru llleo):

Mai bine cu frica decat muscat in voaie! laughing

| Vikaa a răspuns (pentru Bula):

Ce perceptie,auzi ''caine de lupta'',devin caini de lupta pe parcurs din cauza oamenilor, orice caine devine de ''lupta'' daca este agresat de om, ei nu se nasc cu asta, devin pe parcursul vietii lor, in rest ai dreptate cu cipul si vaccinurile.

| Miriamj a răspuns (pentru Vikaa):

Nu a spus nimeni ca vreau sa-mi stea bibelou, trebuie doar sa inteleaga esentialul sau macar un simplu '' stai ''
Daca imi intra cineva in curte sare pe el sa il muste si latra intruna, macar atunci sa inteleaga ce ii spun

Bula
| Bula a răspuns (pentru Vikaa):

Ai vazut bichon maltez sau pechinez sa devina de lupta pe parcursul vietii lor?
Fiecare rasa de caine este folosit in functie de calitatile genetice. Sunt rase cu mirosul dezvoltat, alte rase cu forta puternica si rezistenti la frig /zapada, alte rase se folosesc pentru lupta si aparare, iar alte rase sunt "dezvoltate" pentru companie, pentru a sta in bratele stapanei, in camera.