| Dennii14 a întrebat:

Amsi eu o intrebare. Am 2 pisicute mici de 2 saptamani si mama lor a murit si nu stiu cum sa ii hranesc si cat ar trebui? Si cu ce? Dau funda :3

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cumpara seringa mai mare, de 20 mml; incalzeste lapte de vaca la temperatura corpului tau, incarca seringa si da-le lapte pozitionand seringa in coltul boticului, nu in fata, cum mancam noi. Da-le cate putin lapte sa poata inghite.20 mml odata la fiecare pisoi e destul, dar trebuie hraniti des, la 3 ore.Cel pe care l-ai hranit, pune-l in alta parte, ca sa nu-i incurci daca seamna intre ei. Tine-i la caldura, in cutia unde sunt pune strat de ziare pe care schimba-l des. Pisica ii lingea si erau curati mereu, acum vor face mizerie si vor sta in ea daca nu au "asternutul" mereu schimbat. O sa ai mult de munca, dar cred ca intr-o saptamana-doua vor manca singuri si vor iesi afara. Cauta-le de p-acum un stapan, evitand astfel sa ramai cu toti pe cap.

12 răspunsuri:
| LoveTenis a răspuns:

Cu lapte intr-o siringa dar dupa ce o sa creasca o sa poti folosi biberon happy

| 50cent50 a răspuns:

Cu o siringa cred ca ai putea sa hranesti altfel nu stiu. Imi pare rau pentru ei

| Adelina16 a răspuns:

Pune-le lăptic într-un bol. Pisicul meu mânca de mic chiar și ficat. Dacă e bine tăiat poți să le dai.

| Brigyte a răspuns:

Exista la farmacie niste biberoane pentru animale de companie..intreaba acolo.ele stiu si cum si cat si ce sa le dai.
Bafta happy

| darkmycs1 a răspuns:

Ia o siringa de la magazin si scoatei acul, dupa aia umpleo cu lapte si dale cate 2 la fiecare la vreo 4-5 ore

| AmmyShadow a răspuns:

Buna! Si eu am o pisicuta! Am luat-o de la o luna! Dar stiu si despre cei mici!
Cand sunt mici, pisicutii trebuie hraniti cu pipeta sau cu un biberon special pentru pisici mici! Ei trebuie hraniti din doua in doua ore, inclusiv noaptea!
Si pentru a putea urina si a defeca, trebuie sa ii masezi un servetel umed sau cu o manusa pe la fundulet, asa face si mama lor. Daca nu pot muri!
Hranirea lor:
Sa nu ii dai lapte de vaca sau din magazin, ci doar lapte de la farmaciile veterinare special pentru pisicuti sau lapte praf pentru sugari. Nu uita doar cu atat trebuie hraniti! Hrana pentru juniori se adauga de la o luna! De la trei saptamani se scade din lapte, dar mai bine intreaba medicul veterinar, ca sa iti spuna exact ce trebuie facut! Sper ca te-am ajutat! happy big grin :*

| Dennii14 explică (pentru AmmyShadow):

Multumesc frumos pentru sfat. Am facut asa cum ai spus, dar din pacate un pisoias a murit, dar celalalt traieste si e bine a crescut destul de mult. Mai am o intrebare, daca o sa ai timp si o vrei sa-mi scrii te rog ce fel de mancare pot sa-i dau si cum?

| AmmyShadow a răspuns (pentru Dennii14):

Buna! De la 0 luna poti introduce mancare umeda pentru pisici, ca de exemplu mancare umeda Whiskas! Poti sa ii mai dai lapte praf pentru sugari, cum i-ai dat pana acum! Si de la o luna si jumatate poti introduce graunte ( acele bobite tari pentru pisici) pentru pisici juniori de la Whiskas sau de la KiteKat sau Friskies! NU uita ca mai are nevoie si de multa joaca! Poti sa ii dai si mancare gatita( ciorbica, legume, spalate bine) si sa nu ii dai prajeli si mezeruli, sa ni ii dai carne, doar de la doua luni! Sper ca te-am jutat! happy :*winking

| Dennii14 explică (pentru AmmyShadow):

Multumesc foarte frumos si peste cateva zile iti mai scriu cum ii merge, daca te intereseaza. Multumesc foarte frumos si sa ai o zi cat mai placuta!

| AmmyShadow a răspuns (pentru Dennii14):

Buna. Sa imi mai scrii si daca vrei poti sa-mi trimiti pe e-mail poze cu pisoiasul. Ti-am lasat mesaj privat cu e-mailul meu. La revedere!

| alalaltbx a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa le hranesti cu lapte cu paine. P.s lapticu sa nu fie rece happy Sper ca te-am ajutat!

| Stefan_Florescu_1991 a răspuns:

Cu seringa sau pipeta mai mare. Doar lapte. Sunt inca mici. Peste vreo 2 saptamani poti sa incerci cu ceva moale cum ar fi pateu.