| Yourfavgirl a întrebat:

as dori sa imi cumpar un Alabai aka Ciobanesc de Asia centrala,vreau sa imi iau un mascul,bani sunt,am strans tot anul pentru pui,problema e ca mai avem un caine, e Ciobanesc de Bucovina, un catel frumos si de treaba cu alti caini, dar parintii nu isi mai doresc inca un Ciobanesc in curte pentru ca e prea mare grija si eu sunt a 12-a, ei cred ca nu o sa am timp de celalalt, desi l-am ingrijit zi de zi pe primul si l-am hranit ca lumea, l-am dus si la veterinar si nu e trist.Cum ii pot convinge sa imi iau Alabaiul si imi pot imparti timpul pentru ambii caini?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Mai bine ai lua o femela Ciobanesc, vei vedea că se vor împăca mult mai bine, când puiul va deveni adult. La maturitate, vor deveni geloși, se vor bate din nimic.
Eu dețin un ciobănesc grecesc alb și vecinul îl avea pe fratesu' adoptat. Cât erau mici se jucau, când au ajuns la vârsta de 10 luni au început geloziile, fratele lui a început să-l atace pe al meu mereu. Așa că într-un final ne-am mutat de unde eram. Pe lângă ciobănesc eu mai dețin o cățea sterilizata din rasa Border Collie, nici nu-ți imaginezi ce prietenie strânsă au! Sunt dependenți unul de altul, diferența de varsta este de 7 ani între ei. El acum are 1 an și 7 luni. Când l-am ales pe el am vrut băiat pentru a avea companie de joaca Daisy a mea.

Mai gândește-te in alegerea sexului la câine! Degeaba îl vezi pe al tau așa, dar nu știi pe mai târziu cum va deveni. Mai mereu mascul cu mascul vor fi bătăi mai dese, pe când femela mascul foarte rar sau chiar deloc, așa cum femela cu femela sunt foarte pretențioase și apar bătăile între ele.
Daca vrei sa stai cu stres și să îi despărți mereu, nu ai decât! Dar la ambii le provoci stres cât și părinților tăi.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Eu zic sa te multumesti cu un caine, Rasele mari sunt destul de agresive si daca is amandoi masculi o sa se bata mereu.

| Yourfavgirl explică (pentru Wr3nch):

Eu stiu ce caine am. fuge si de umbra lui si de pisici. m-am gandit ca daca mai aduc unu se vo inraii unu pe celalat

| MihaelaDart a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Mai bine ai lua o femela Ciobanesc, vei vedea că se vor împăca mult mai bine, când puiul va deveni adult. La maturitate, vor deveni geloși, se vor bate din nimic.
Eu dețin un ciobănesc grecesc alb și vecinul îl avea pe fratesu' adoptat. Cât erau mici se jucau, când au ajuns la vârsta de 10 luni au început geloziile, fratele lui a început să-l atace pe al meu mereu. Așa că într-un final ne-am mutat de unde eram. Pe lângă ciobănesc eu mai dețin o cățea sterilizata din rasa Border Collie, nici nu-ți imaginezi ce prietenie strânsă au! Sunt dependenți unul de altul, diferența de varsta este de 7 ani între ei. El acum are 1 an și 7 luni. Când l-am ales pe el am vrut băiat pentru a avea companie de joaca Daisy a mea.

Mai gândește-te in alegerea sexului la câine! Degeaba îl vezi pe al tau așa, dar nu știi pe mai târziu cum va deveni. Mai mereu mascul cu mascul vor fi bătăi mai dese, pe când femela mascul foarte rar sau chiar deloc, așa cum femela cu femela sunt foarte pretențioase și apar bătăile între ele.
Daca vrei sa stai cu stres și să îi despărți mereu, nu ai decât! Dar la ambii le provoci stres cât și părinților tăi.