| shhadow a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un hamster. Stiu destule despre el insa cusca reprezinta o problema. Tata a zis ca mi-l cumpara daca eu pot strange destui bani pentru a cumpara cusca. Intrebarea mea este : Am 40 de lei. Credeti ca as putea cumpara o cusca acceptabila de ei? Si cum as putea strange cativa bani si pentru mancare, accesori etc?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Exact 40 lei este pretul unei custi.
Hamsterul nu are nevoie 100% de mancare speciala, eu ii dadeam la al meu legume si fructe.
Poti sa mai astepti o luna pana iti vine alocatia sa ai mai multi bani, sau sa il tii intr-o cusca de plastic preferabil cu inchizatoare sus si cu ceva gauri sa poata respira, in niciun caz intr-o cutie din carton deoarece o roade.

Traiesc intre 1-3 ani, sunt foarte sensibili la frig, nu se spala, de la apa se racesc si mor.Este nocturn si daca il lasi liber fuge, nu sta sa il mangai sau sa te joci cu el, rar o fac unii. Exista si hamsteri mai salbatici care musca (eu am avut)
http://www.youtube.com/watch?v=0RFloRpnWhU
Iata aici niste informatii despre ce mananca ei:
LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Nu le da sa manance:
Lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!

Succes si o zi placuta! :)

2 răspunsuri:
| Alinna20 a răspuns:

Pai cusca costa intre 40-50 lei. Ai putea strange bani sa ii ajuti pe parinti la ceva si sa iti dea bani... nu stiu sigur. la mancare poti sa ii dai morcov, salata, varza pana ii cumperi!

| zw33ty a răspuns:

Si eu am hamster happy la inceput l-am tinut intr-o cutie de plastic inalta si spatioasa... iar dupa vreo luna i-am luat o cusca la 50 de lei care cuprine casuta roata tavita de mancare si sticluta aia de apa.