Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa-mi iau un caine amstaff sau pitbull.
Intrebarea este, ce parere aveti despre cuparea urechilor, taierea cozii o gasesc inutila la un caine care NU vreau sa-l duc la lupte.
Este un subiect foarte controversat si parerile sunt impartite.
Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand,coada se taie la rottweiler,boxer si mai sunt cateva rase,in nici un caz la pit sau amstaff. Unde ai vazut tu pitbull in lupte cu coada taiata?:))

Cuparea urechilor e specifica la pitbull,amstaff,doberman,am mai vazut si la boxer,mai sunt si alte rase,dar nu-mi vin acum in minte si este facuta strict pentru estetic,mai exact un moft care il au stapanii. Dupa parerea mea, un caine nu ar trebui cupat daca ii stau bine urechile, plus ca sunt pe youtube tot felul de clipuri care te invata ce sa faci ca sa-i stea cainelui urechile corect. Eu sincer prefer pitt-ul sau amstaff-ul cupat:D Cuparea urechilor nu are nici o treaba cu iarna:)) stai linistit, iar chestia cu taierea cozii ca e mai bine cand se bucura ca nu te loveste=)) hai frate sa fim seriosi cati pitbulli ati vazut cu coada taiata? Eu niciunul si am vazut foarte multi pitbulli si amstaffi.
Pana la sfarsit, acum depinde de tine, cum iti place tie. Daca te hotarasti sa cupezi urechile cel mai bine e sa faci asta intre 3 luni jum si 5luni, fiindca atunci au cartilajele mai moi, se vindeca mai repede si nici de durut nu o sa-i doara rau. Dar, un lucru important cand te hotarasti e sa gasesti un medic foarte bun. In Romania este interzisa cuparea urechilor si taierea cozii, de aceea nu mai sunt medici care sa cupeze. Trebuie sa cauti un medic care a mai cupat urechi la amstaff si pitbull fiindca sunt 4 stiluri de cupaj, daca nu stie sa cupeze o sa ti-l ciunteasca si daca te gandesti sa corectezi greseala va trebui catelul sa suporte alta operatie si e un chin pentru el sa treaca prin atatea.

Ziceam de 4 stiluri:
-Battle Crop: cupeaza aproape in intregime urechea, dand impresia de mai multa agresivitate si d. p. d. v. estetic se potriveste cainilor cu capul mare http://img697.imageshack.us/img697/8499/solboy.jpg

-Short Crop: este un cupaj folosit la pitbulli http://i26.tinypic.com/29lcpz7.jpg

-Show Crop: un cupaj putin mai mare decat cel de mai sus; este specific amstaff-ului(parerea mea) http://pitbull.lefora.com/......288790.jpg

- Long Crop: acest stil se foloseste in general la doberman, boxer, etc http://i684.photobucket.com/albums/vv202/butcherfour/December2010177.jpg

Aici o poza cum ar trebui sa stea urechile corect:
http://www.bluerisingstar.com/......d/ears.JPG

Si o poza cu stilurile de cupaj, poate intelegi mai bine:
http://www.shockerlinepitbulls.com/dogs/ear%20crop%20guide.jpg

De cupat doar tu te hotarasti ce faci, dar daca vrei caine cupat gaseste un doctor foarte bun, astfel exista sansa sa nu iasa bine. Daca dai de un doctor cere si poze cu caini cupati de el ca sa vezi ce a iesit.

Iti pun cateva poze si cu caini cupati gresit:
http://amstaffromania.ro/attachment.php?aid=352
http://amstaffromania.ro/attachment.php?aid=351
http://amstaffromania.ro/Thread-Athena amstaff stilul long crop, mie una nu-mi place deloc

| ancaval a răspuns:

Am pitbull si la pitbull nu se taie coada, doar urechile. Daca ii tai urechile arata mai bine, da nu se simte el bine, cred ca il deranjeaza. Cum zicea Viotedy ca te loveste rau cu coada, Doamne da nu mori, crede-ma.Un pitbull cand te uiti la el are fata de caine prost, da cand se inerveaza face prăpăd. Cateaua mea pare inger dar cand vede o mâță sau alt caine îi ca turbata. Eu zic sa nu-i tai urechile, ce trebuie sa aiba un pitbull are in sange, nu in exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

All78 ma rog eu credeam ca se taie si coada la aceasta rasa pentru lupte ca sa nu aiba de unde il musca, dar oricum nu i-as fi taiat coadalaughing).
Dar serios acum daca ai un pitbull si nu are urechile cupate lumea spune ca nu ai bani sa-l ingrijesti si sa pastrezi specificul rasei, rar mai gasesti un pitbull cu urechile netaiate, multumesc mult pentru raspunsuri.

| RedNose a răspuns (pentru anonim_4396):

Intra pe pitbullclub.ro sa vezi acolo cati pitbulli sunt necupati. fiecare cum ii place nu conteaza ce zice lumeawinking eu una nu am intalnit pe nimeni care sa zica ca daca e cainele necupat inseamna ca nu il ingrijesti. daca e bine intretinut se vede,blana lucioasa,fizic frumos(nici gras,nici slab) etc. cainilor de lupta li se taie urechile ca sa nu fie muscate fiindca sunt mai sensibile si stai linistit ca un pitbull ataca la gat, cum fac si leii, tigrii, lupii etc, nu la coadalaughing

| karsivan a răspuns:

Un lucru este clar parerea noastra nu mai conteaza, taierea urechilor si a cozii in scop estetic este interzisa prin lege asa ca nici un doctor veterinar nu o mai practica este ilegal.

| Sergiu_Dreghici_1990 a răspuns:

Bun eu vreau sa iti explic ceva insa ieste intrarea in acest subiect il voi introduce imediat. Exista Pitbull, Amstaff, Pitbull Bully si Pitbull Bully XXL (adica talie mare numai ca aici este problema ca este un metis cam intre 4/5 rase si nu predispune sa aiba apbt! Cuparea urechilor nu este necesara dar exista si unele exeptii cum ar fi sa i se dezvolte capul mult mai mult si urechile sa arate putin ciudat, insa taierea cozi trebuie neaparat daca cumva se rasuceste coada ex ca la porc. In rest nu as vedea un motiv taierea cozi, eu am un Pitbull.

| pitbullromania a răspuns:

Salut. in primul rand nu se taie coada la pitbull, amstaff coada se taie la boxer, rottweiler si mai sunt alte rase insea coparea urechilor in Romania sa-r zice ca este oarecum 'ileagala' spun oarecum pentru ca multi vetarinari inca se ocupa cu, cuparea urechilor insa este ilegala eu zic sa lasi catelul la fie Natural. Sa aibe aspectul care si-l formeaza el nu sa ii tai urechile si numai stiu eu ce

| Vali100 a răspuns:

La pitbul si la amstaf in Romania este interzis taierea cozi si cuparea urechilor ei sunt destul de agresivi ca sa li se taie coada sau cuparea urechilor