| Vaalleenttiinaa a întrebat:

As vrea sa mi iau un caine, dar nu stiu ce rasa. As vrea un cainte de talie mica doarece stau la un apartament cu 3 camere.

Pareri?

Fundaa!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Westie-fff inteligenti cuminti ascultatori posesivi si de paza( nu intra nimeni in casa fara aprobarea lui)
schnautzer pitic-relativ agresivi dar inteligenti si foarte frumosi
pug,bulldog francez, bulldog englez-probleme de respitatie, de piele si cam lenesi dar mega draguti.
bichon, caniche- galagiosi dar distractivi si nu foarte inteligenti
beagle- caini de vanatoare fff isteti dar incapatanati si se plictisesc repede si distrug casa
jack russell terrier-cei mai inteligenti caini din lume.dar s-ar putea sa te oboseasca pentru ca sunt extrem de hiperactivi
bullterrier-fff buni pentru copii dar cam prostusi.
aussie( ciobanesc australian) fff frumosi, inteligenti, cuminti ascultatori si jucausi.
Iti recomand sa cauti un catel pentru personalitatea ta si nu pentru aspectul lui fizic.Degeaba iti iei un mops daca tu esti o persoana activa sau invers un jack russell si tu esti mai satic ca om.
O alta optiune este sa mergi la adapost si sa vezi acolo ce gasesti.
Nu iti recomand sa cumperi catei din pet shop..sunt plini de boli. Dupa ce te-ai decis intri pe Facebook pe grupuri de rase si iti iei de la un crescator care iti da catelusul sanatos, microcipat si cu primele vaccinuri facute.
Spor la cautat!

2 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Spitz pitic e preferatul meu. E foarte jucaus su inteligent.

| Andreea213 a răspuns:

Papillon. E un caine mic si este in top 10 cele mai inteligente rase de caini.