| AnonimKidd a întrebat:

As vrea si eu un porcusor de guineea, dar mama nu-mi ia fiindca cica e sobolan si miroase urat etc. Vroiam sa-i intreb pee cei care au un porcusor de guineea daca intr-adevar miros urat.De cate ori le faceti baitza? De cate ori pe saptamana le schimbati talajul? Cu ce il hraniti(adica mancare de la pet shop)? Si cum arata cusca?

11 răspunsuri:
| Letty18 a răspuns:

Hey! Uite eu am avut porcusor si peste 2 saptamani dupa ce l-am luat a facut o exema pe care am luat-o si eu si mi s-a intins pe fata si pe mana...in 2 luni am scapat de ea. Este adevarat ca miroase si urat si daca ii e foame face galagie mare. Eu iti recomand hamster e Foarte dragalas si nici nu face mizerie multa talajul il schimbam o data la 2 zile si nu putehappy. Acuma ramane la alegerea ta pup:*

| popandau36 a răspuns (pentru Letty18):

Crede-ma ca depinde de rasa... niciodata sa nu iti cumperi hamster alb, la aia trebuie sa le schimbi talaju zilnic si sa le faci baie pentru ca efectiv put, sunt foarte dragalasi dar eu o sa il dau pentru ca un porcusor de guineea sau un chinchila e mult mai bun...

| Alin_Popescu_1990 a răspuns:

Pai ei nu miroase dar trebuie sa le faci curat.De mancat trebuie sa le dai legume fructe vitamine. Daca iti iei unu va trebuie sai cureti cusca odata la o saptamana si ceva. Dar daca iti iei 2 trebuie din 4 in 4 zile sa le speli cusca depinde si cusca cat de mare e. Si crede-ma am avut si eu sunt foarte sensibil sunt cele mai sensibile animale dupa hamsteri mai bine ia-ti un catel sau o pisica si eu am avut 2 si fata a murit ca nu putea sa nasca statea intinsa mai era si prin iunie anul asta si atunci erau vreo 39 de grade si murea de cald si pe unu l-am dat unei fetite care isi dorea mult. Deci sunt foarte sensibili si o sa ai o bataie de cap cu eiwinking

| Capota_Vasilei_1978 a răspuns:

Un porcusor de guinea miroase destul de urat. Nu este bine sa ii faci foarte des baie deoarece unora produsele de curatat le provoaca aparitia matretii.
Talajul trebuie schimbat cam o data la 1-2 zile daca vrei sa pastrezi un miros placut in casa.
Niciodata sa nu ii dai coji de cartofi sau dulciuri! El are o dieta asemanatoare unui iepuras(salata, morcovi, varza, castraveti etc.)
Cusca unui porcusor de guineea seamana foarte bine cu a unui hamster. Ea poate fi mai complexa si mai distractiva(pentru el) daca are tuneluri sau roti pe care ei alearga etc.
Ei alearga pe rotita in general noaptea si deseori roata scartie si iti va fi greu sa dormi. Funda?

| RebeMJJ a răspuns:

Eu am avut de la 7 ani porcusor de Guineea, bineinteles ca a murit, acum am altul dar sa stii ca, daca ai o cusca mare cu gratii poti sa le faci curat la 2 saptamani, daca ai o cusca mica de plastic, o data pe saptamana. Ii dai aceeasi mancare cu care (scuze pentru cacofonie) a fost obisnuit si la pet shop, poate si niste biscuiti de porcusori, bombonele, morcovi etc. Intrebi la pet shop toot ce ai nevoie sa stii, sau poti sa-ti cumperi o carte, ca mine. Te invata sa le tai gherutele, sa le faci curat, ii poti dresa, sa ai un porcusor de Guineea e cel mai tare lucru! De baie nu au nevoie, fiindca sunt sensibili. Fa-le curat in cusca atunci cand trebuie, ei miros foarte frumos happy Si mama mea credea ca-s sobolani, dar acum ii iubeste de numa-numa happy Succes si daca iti iei unul, doresc sa te bucuri cat mai mult de el!

| lololo a răspuns:

Porcusori de guineea nu prea miroasa daca stii cum sa ii ingrijesti si daca ai dori am eu 2 sunt pui si foarte frumosi si as vrea sa ii dau cat mai repede posibil chiar daca vrei sa iti ia si un hamster am eu si vreau sa il dau este mic si dragut nu musca si nu prea face mizerie. Astept un raspuns

| AnonimKidd explică (pentru lololo):

Mama mea nici nu vrea sa auda de hamsteri sau porci de guineea...Si oricum a spus ca daca vreau un HAMSTER(nici sa n-auda de porc de guineea) trebuie sa renunt la perusi.Multumesc de oferta, dar nu. Poate gasesti pe altcineva! Succes!happy

| Alyyy10 a răspuns:

1. La porcuşorii de guineea nu li se face baie deoarece ei se spală singuri după ce mănâncă.
2. Talajul se schimbă o dată la 2-3 zile.
3. Mâncare de la PetShop.
4. Talajul de la PetShop are diferite arome, iar ei îl mănâncă şi asta nu le face bine. Îţi recomand să nu îl cumperi de acolo. Oricum, faci cum crezi.
5. Ei nu miros dacă le schimbi talajul regulat.
Cam asta e tot. Sper că te-am ajutat. big grin

| Turcu_Ramona_1982 a răspuns:

E mai bine sa nu ai un porcusor de guineea.

| GiuneeaPigForever a răspuns:

Buna, sa stii ca mama ta greseste. Porcusorii de Guineea nu sunt sobolani! Nu trebuie sa le faci baie neaparat, doar cand este foarte, foarte murdar. Ei, ca orice animal miros, daca nu le faci curat. Daca vrei sa nu miroasa schimbale talasul la 2 zile. Daca vrei poti cumpara nisip de pisica, il pui in cusca, acvariu, apoii adaugi stratul de talas. Te asigur indeparteaza mirosul complet! AAA, app. trebuie sa aiba neaparat apa( insa nu in bol), e o sticluta speciala, si fan pentru ca ajuta la digestie.....cusca trebuie sa fie mare, insa daca nu te lasa ai tai sa dai atatia bani pe o cusca ( pte. ajunge pana la 6 mil. in Ro.), si ai o cusca mica, scoate-l des prin casa, fa-i propiul traseu, joaca-te cu el, iubeste-l si ai grija succes!