Întrebare recomandată | AnAndrey1994 a întrebat:

Asi avea o intrebare! Sunt un pescar amator! In legatura cu firul de pescuit am o nelamurire! Daca sc ca rezista la 8 kg asta ce inseamna? Pe uscat poti ridica o greutate de 8 kg s.au in apa poti agata o captura pana in 8 kg? Cineva mi-a zis ca in apa o captura de 8 kg nu are greutatea respectiva si ca in apa poti scoate la mal o captura cu greutate de 2x specificata la rezistenta firului!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici pe uscat si nici in apa, ci in aer.
Sigur ca daca greutatea este in apa, este mai usoara cu greutatea volumului de apa dezlocuit.

| Xpressurself a răspuns:

Rezistenta este calculata pe uscat. in apa orce obiect este mai usor datorita fortei arhimedice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xpressurself):

Ma rog, in aer

| AalLeExX02 a răspuns:

Omule, i-ati acolo un fir de 20kg si NoStress.