| Lumy2802 a întrebat:

Astazi mi~am luat un pisoias si as avea doua probleme la el:
1:Nu stiu cum sa aflu ce rasa e
2:Cum sa il fac sa nu mai fie fricos si ce conditii ar trebui sa ii fac?
Va rog ajutati~ma!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

1.Cauta pe net sau daca îmi trimiti o poza s-ar putea sa stiu eu.
2. Daca se ascunde sub masa sau in alte parți trebuie sa faci astfel:
-prima săptămână lasă-l in pace si nu încerca sa te joci cu el pentru ca trebuie sa se acomodeze
-tu doar pune-i mâncare si apa, daca vezi ca începe sa se apropie de tine încearcă sa te joci cu el si asa usurel se va acomoda si nu va mai fi fricos

| Lumy2802 explică (pentru Talmacel_Alexia_1999):

Ms mult! m~au ajutat sfaturile tale! pupici!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ia-l usurel. Nu-l forta. Lasa-l pe el sa vina la tine. Dar ai grija sa-i pui mancare si apa in acelasi loc ca sa se obisnuiasca si in plus isi va da seama ca esti stapanul ei cand va vedea ca-i porti de grija.

| Lumy2802 explică (pentru Adry05):

Mersi! toate raspunsurile au fost castigatoare! m~au ajutat si sfaturile tale!

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Funda?

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns:

In prmul rand pune pisoiasul la litiera si da-i tu cu labuta in nisip, asa cum ar sapa el ca sa se prinda ca acolo e toaleta lui. In rest, lasa-l sa miroasa toata casa apoi aseaza-te pe jos cu cateva jucarii si eventual un rasfat mic pentru el (o bucatica de carne fiarta, nu cruda) si vorbeste-i bland. O sa vezi ca pana la urma va veni la tine. Orice animal are o perioada de acomodare mai lunga sau mai scurta. Eu m-am chinuit cu animalele mele destul de mult, dar nu sunt tocmai domesticehappy Succes

| Alex20000000 a răspuns:

Daca ai luat pisoiul de la un magazin, gasesti rasa trecuta in hartiile pe care ti le-a dat. Daca nu, e complicat sa afli, intreaba un veterinar ca el te poate ajuta.
Si pisica mea era fricoasa la inceput, dar stai linistit, o sa se obisnuiasca destul de repede. Ai grija sa isi faca nevoile la litiera si sa fie curatata mereu, daca apuca sa faca o data in casa e jale, greu il mai dezveti.
Are nevoie de un stalp ca sa-si faca gherutele, o perie (trebuie periat in fiecare zi), mancare speciala pentru pui, cateva jucarele care scot sunete si o foarfeca pentru gherute. De dormit, va dormi oriunde, prefera pe covorase sau pe haine, dar nu pe perne.
Funda?
Ps. Ai grija sa fie curat in jurul litierei si sa nu fie nimic pe jos la dist de 50 cm de aceasta ca uneori cand incearca sa acopere, mai trage cu labuta si de langa litiera.