| TheMusicBoy a întrebat:

Ce animale de companie mi-ati sugera sa imi iau? Am un caine boxer dar simt nevoia de inca o responsabilitate. Am vrut sa imi iau un hamster dar mi-am adus aminte ca sunt nocturni si ca nu o sa pot dormi noaptea. Porcusori de guinea nu vreau. Imi plac foarte mult perusii. Dar am auzit ca sunt agresivi. Mai imi plac si iepuri cap de leu dar stiu ca urina iepurilor pute. Ce imi sugerati sa imi iau si de ce? Va rog raspunsuri serioase. Nu raspunsuri ca si:
Ia-ti o cioara.
Leaga o musca.
Etc

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perusii nu sunt agresivi.

| TheMusicBoy explică (pentru anonim_4396):

Esti sigură? O colega a avut 3 perusi, un mascul si doua femele si masculul a omorat femelele

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

WTF? Eu am avut 3 si n-am avut probleme cu ei. Nu sunt agresivi fara motiv, masculul ala probabil a fost traumatizat.

| TheMusicBoy explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Amorezii nu-ti plac?

| TheMusicBoy explică (pentru anonim_4396):

Sunt draguti amorezii dar nu stiu cat costa si unde se gasesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, sunt agresivi fara motiv.
O zic din proprie experienta.
Am avut un perus posedat de diavol, de ma gandeam sa chem un exorcist. Si a fost asa de cand s-a nascut, desi avea parte de toata grija posibila plus jucarii, colivie cat juma de camera si libertate deplina cateva ore bune.
Pur si simplu se intampla sa aiba exces de hormoni sau chiar ceva la cap, o boala psihica.
La fel ca si oamenii, dealtfel.
Si mie mi-au zis altii care aveau ca masculii isi omorau femelele, chiar si puii.

Mai bine sa-si ia un tigru, e mult mai safe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar avea o boala psihica daca si-a omorat femelele. Sau era gelos laughing. Ai mei au fost cuminti. Si ai prietenei mele. Eu am avut doar iepuroaica nebuna care si-a mancat puii :'(

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avea femela, dar daca ii luam clar o omora.
Pai altceva nu mai facea decat sa urle non stop (fara misto), sa te muste pana la sange (nu mai puteam sa il pup, sa il tin pe mine) si sa se frece de orice, practic te calarea ca un caine.
Singura chestie draguta la el era ca mai vorbea din cand in cand.

Deci eu asa ceva nu am mai auzit.
De crime din partea lor, da. Dar de restul...ce am patit cu el, clar nu.
Deci ajunsesem sa il urasc si-mi doream sa scap de el cu orice pret la cat ma tortura psihic. Suna inuman dar oricine s-ar fi saturat, oricat de tolerant, atent si iubitor ar fi fost.

Culmea, am avut perusi cuminti si blanzi si imi murisera sau scapasera, de am suferit dupa ei, si diavolul traia bine mersi. Pana am hotarat sa-i dau eu drumul.
Altora clar nu puteam sa il dau sa le scoata ochii.
Dar sigur a supravietuit, ca aud zilnic acelasi urlet si piuit pe la vecini. Oricum era destept si descurcaret, am avut incredere ca o sa ajunga in casa cuiva.
Daca nu...ghinion. Oricum a apucat sa guste din libertatea aia la care aspira, era fascinat de lumea de afara, de pasari, eu nu mai contam cat am avut grija de el.

Plm, rasele de papagali mari sunt mai umani decat perusii, se pare.
Sunt micuti si fragili, dar nu sunt deloc atat de cute precum par.

| TheMusicBoy explică (pentru anonim_4396):

XD

| Gaby212 a răspuns:

Pisica.
Eu am avut si pisica, dar a fugit de acasa.Am ramas numai cu Remy, catelul meu.