| spyke321 a întrebat:

Ce pot face sa imi treaca frica de caini?
Ca as vrea sa imi iau unul. Stiu ca de el nu o sa imi fie frica dar de ceilalti o sa imi fie( are un amic de al meu un catel cu care ma distrez zi de zi si pe care il stiu de mic ). Dar o sa imi treaca frica de caini daca o sa imi iau un catel? Sau dati-mi niste sfaturi va rog. Ca nu pot sa merg la nimeni acasa (la un prieten) ca stau numai in zone unde sunt caini si imi este frica sa merg la ei. Si din cauza asta imi pierd si eu prieteni. VA ROG DAU fundita

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna Raulito,
Multi care si-au luat caini au reusit sa scape in mare parte de fobia la caini. Asa ca da, recomand adoptarea/cumpararea unui caine. Poti sa mergi intr-un parc iar cand vezi persoane care isi plimba puii de caine in lesa poti sa te duci si sa intrebi proprietarul daca nu te lasa sa il mangai. Am spus pui pentru ca sunt sigura ca mai bine ai prefera sa mangai un caine mic decat unul mare. O alta varianta ar fi sa te duci ca spectator la expozitiile de animale, sa stai undeva in spate intr-un colt.
Mai exista si terapii pe care le faci cu ajutorul unui psihoterapeut. Terapia se numeste cognitiv-comportamentala si in cursul a mai multor sedinte se trece de la ceva simplu (la inceput privirea unor fotografii apoi se trece la mangaierea unui caine). De precizat e faptul ca daca tu VREI, cu staruinta, o sa poti scapa de frica de caini.
Mult succes
Pa, pa

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica.atat timp cat tu nu le faci nimic,nu ii agresezi,ei nu au treaba cu tine.te sfatui totusi daca e caine comunitar sa nu alergi,sa nu te uiti fix in ochii lor,sa nu tipi ca ei pot percepe lucrurile astea ca pe niste pericole si sar pentru as lua apararea.dar fara nici un motiv nu sar la tine. poti sa le mai dai mancare daca poti si ai sa vezi cum te vor rasplati pentru asta, o sa-i gasesti doar in gatul tau sa te pupe.e de ajuns sa ii dai o singura data o portie de mancare si te va tine minte ca i-ai facut un bine, inceaca si ai sa vezi ca functioneaza

| kkkkkkkkkkkkk a răspuns:

Daca ti-e frica de caini, pur si simplu trebuie doar sa nu arati ca iti este frica.cand treci pe langa caini mergi unde ai nevoie fara sa te gandesti la caini.ei simt ca ti-e frica si daca incepi sa tipi sau sa fugi se sperie si ei si atunci te musca, latra etc

| duf a răspuns:

Dai mancare (carne) si o sa vezi ca o sa dea din coada si nu o sa te mai latre.Si mei mi-a fost frica de caini, am inceput mai intai sa-i dau mancare, apoi cand mai treceam pe-acolo iar latra (merg in fiecare zi pe-acolo pentru. ca trebuie sa merg la scoala)si cand latra si nu aveam mancare la mine ma uitam FIX in ochii lui si inaintam spre el, unii caini mai latrau si cand eram la vreo 10 CM DISTANTA de ei, DAR pana la urma se oprea din latrat si îi mangaiam pe cap.
Daca vrei poti sa-mi dai si o funda, pentru. ca am primit doar o funda.
Sper ca te-am ajutat.succes cu cainii :3.

| kenzo_3134 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica.pur si simplu nu-i bagi in seama ca nici ei nu vin la tine. Funda?