| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si sunt de 3 luni si o saptamana cu o fata care are aceeasi varsta cu mine, stiu ca nu este o relatie lunga dar este una serioasa si de la un timp nu mai merge bine dinncauza mea, din cauza ca sunt gelos si pun prea multe intrebari care ar trebui sa le tin in mine, ea este o fata cuminte, educata si cu o familie foarte de treaba. La inceput era totul frumos, am integrat-o in familia mea, prima fata cu care fac acest lucru, ea m-a integrat in familia ei, dupa am trecut la prieteni, toti colegii mei stiau de ea, colegii ei stiau de mine, noi suntem in licee diferite, si acum toate persoanele din partea ei in treaba de mine si invers si eu nu as vrea sa stric o relatie asa frumoasa pentru ca o iubesc si nu sunt genul ala care posteaza pe facebook tot felul de prostii, ma vad cu ea aproape in fiecare zi chiar daca in cateva luni am bacul, pentru ca eu sunt a 12-a si ea a 11-a, si am inceput sa ne distantam din cauza mea ca mereu gasesc un motiv de cearta din frica de a nu o pierde, si fix din cauza asta o pierd pentru ca sunt prea grijuliu si chiar am nevoie de cateva sfaturi pentru ca am avut cateva faze de despartire si chestiile astea probabil sunt doar acum la inceput si mai tarziu o sa imi treaca, doar ca ea nu e genul ala care sa reziste...si chiar as vrea sa imi dati cateva sfaturi va rog. Am facut si revelionul cu ea, si as vrea sa il fac si pe urmatorul, si as face orice pentru ea. Va multumesc!

2 răspunsuri:
| horansgang a răspuns:

Dupa parerea mea, ea ar trebui sa-ti raspunda la intrebari cand pui o intrebare, asta daca nu a ajuns la concluzia ca esti insuportabil(scuze), dar eu zic ca depinde si de ea daca te iubeste si chiar tine la tine n-ar trebui sa o deranjeze asa rau niste intrebari; tu prin asta dovedesti ca iti pasa, eu as fi apreciat asta, nu stiu de ea daca apreciaza.
revenind, iti propun sa o lasi mai moale cu gelozia si sa incerci sa nu mai ai indoieli, sa stii sa ca e a ta happy. si ea ar trebui sa faca la fel.

| Nitunitu a răspuns:

Acorda-i libertatea de care are nevoie si vezi ce face.

Seteaza-ti mintea pentru cateva zile ca sunteti cei mai buni prieteni si vezi cum reactioneaza.

Daca ea e cuminte nu o sa te dea pentru nimic in lume, dar daca vede ai alti baieti si se arunca in bratele altora o sa iti dai seama ca urmeaza o alta relatie pentru tine in care o sa fi mai intelept.

Las-o sa se simta cum ii place ei mai bine. Nu o ingradi, nu o limita.

"Daca ti o pisica toata viata ei in casa, cand va prinde usa deschisa fi sigur ca va fugi fara sa se intoarca inapoi chiar daca ii este bine cu tine."