| AdryaNn_Voicu_1990 a întrebat:

Ce rasa ati alege voi intre Cane Corso, Ciobanesc german.de berna sau elvetian, Chow Chow, Labrador sau Boxer Ori Rotweiller? Vreau una din aceste rase pentru a dresa 1 si bine inteles paza si aparare?! Deci voi ce ziceti? Eu nu m-am decis dar as tenta spre labrador, ciobanes german sau cane corso dar voi ziceti-mi una din cele mentionate mai sus si motivati daca se poate!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Nu prea am inteles ce vrei ori un caine de paza ori vrei un caine ca sa-l poti dresa pentru paza.
Labradorul nu e caine de paza,e foarte prietenos cu oamenii,deci nu recomand.
Cel mai ideal ar fi ciobanescul german,e caine de paza si aparare,dar nici un caine nu e bine sa fie dresat de o persoana fara experienta. Dresajul de paza si aparare se face doar de un dresor. Daca e dresat de cineva fara experienta poate devenii prea agresiv si cand ii spui ataca s-ar putea sa nu-l mai poti opri.
Inainte de dresaj de specialitate trebuie sa fie prima data testat catelul, daca este echilibrat trece testul altfel nu. Dar daca il vrei pentru paza ciobanescul e perfect si nu trebuie sa fie dresat fiindca are instinct de paza, deci va face lucrul asta din instinct, daca vrei ceva mai mult, doar dresaj facut de un specialist.

| AdryaNn_Voicu_1990 explică (pentru RedNose):

All78 stiu ca exprimarea mea e dezastruoasa eu vreau un caine care se dreseaza usor... Cele de mai sus imi plac mie. Deci un husky sau ciobanesc german?

5 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Caine de pasa si usor de dresat?
Eu am un ciobanesc german.
Boxerul si Rotweiller-ul sunt cei mai agresivi si cei mai greu de dresat.
Cane Corso nu prea ofera paza.
Labrador-ul e foarte prietenos.

| RedNose a răspuns (pentru snzpaul):

Boxerul nu e agresiv. Este singurul din cainii de paza care arata periculos, dar este prietenos(nu ca un labrador, in orice caz). Intr-adevar rott-ul e cel mai bun pentru paza si aparare si nu poate fi crescut de oricine, doar de oameni care are experienta.

| LoCcO a răspuns:

Labrador!

| AlexandruLORD a răspuns:

Ciobanesc German iti recomand este excelent!