| Pufarinee a întrebat:

Hei TPU ce rasa de caini va place mai mult dintre Golden retriever si Ciobanesc german? de ce? cel mai bun raspuns primeste fundalaughing

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Salut! golden retriver e o rasa care nu prea se poate ''dezechilibra'', sau daca se poate foarte greu.In schimb ciobanescul german daca nu e educat va iesi...un caine nebun.Cand vorbim de inteligenta si dresaj, ambii sunt foarte buni, iar eu la categoria aceasta las alege pe ciobanesc.La categoria de cumintenie,si dragalasenie,las alege pe retriver.Un retriver dupa cum spuneam daca cumva nu va fi educat corect, se va inrautatii, dar se va reabilita in schimb foarte usor.Cu ciobanescul trebuie ca reabilitarea sa dureze cateva luni sau poate ani.Dar asta doar daca nu sunt educati de mici.Bafta! fundita puppy dog eyes?

11 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Goldenullove struck

| T7uk a răspuns:

Ciobanesc German cenusiu sau alb

| paulaaaaa a răspuns:

Ambele rase au foarte multe avantaje, dar de asemenea si dezavantaje. golden retriverul este o rasa de caini foarte activa, trebuie ingrijit des si ce as putea sa zic...nu sunt tocmai buni de paza sper deosebire de ciobanescul german care este un caine foarte bun de paza. ca si golden retriverul, ciobanescul german este foarte activ si avantajul este ca nu necesita o toaletare foarte pretentioasa. mie imi plac ambele rase la fel de mult! te salut!happyhappy

| Pufarinee explică:

Mai astept raspunsuri si la 19:15 spun castigatorul mai aveti timphee hee

| parishiltonbia a răspuns:

Ciobanescul german pentru ca e imens, pufos, credincios, inteligent si, intr-un cuvant... ADORABIL!

| 0rlando a răspuns:

Golden Retriever. E mai sociabil, mai blând mai jucăuș.

| RaVuL a răspuns:

In inteligenta te asigur ca ciobanescu german e mai puternic...
Si eu am ciobanesc german (nu corcitura e rasa originala)
Goldenul e caine de familie...sa stai cu el prin casa...
Cainele lup e de paza cu toate ca doar sperie, nu e agresiv
In concluzie iubesc ciobanescu german!

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Golden ii mai ascultator si e dragut happy+un ciobanesc era sa-mi omore cainele straight face

| DyTz@ a răspuns:

Eu as alege golden retrieverul pentru ca e un caine de familie si e foarte prietenos dar si ciobanescul german e un caine bun

| PoliTm a răspuns:

Golden retriever.

| kaileemckenzie a răspuns:

Ambele laughing